Něco o bramborách

10. srpna 2010

Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.

Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.

Brambory jsou sice poměrně chudé na bílkoviny, zato jejich bílkoviny jsou prvotřídní v syrovém stavu. Stačí proto docela malé množství, 1-2 syrové brambory. Tím se liší od mnoha jiných potravin, např. od obilí, které musíme doplňovat jinými potravinami. Dále jsou brambory poměrně bohaté na vitamíny, především na vitamíny B a C, které tak nesmírně potřebujeme a jejichž nedostatkem tolik trpíme. Ale ještě důležitější je u brambor přebytek zásaditých minerálních solí, které jsou nezbytně potřebné pro látkovou přeměnu. Naproti tomu mají obilniny přebytek kyselin. Brambory jsou se zeleninou, zejména se zelím a kořenovými plodinami, bohaté na zásadité látky. Zaručují nám správný průběh pro život důležitých reakcí. To je důvodem, proč brambory působí tak blahodárně při žaludečních chorobách, pakostnici, výrůstkům a to nejen preventivně ale i léčebně. Tvrdit však, že je možno žít delší dobu jenom o bramborách, bylo by přece jen přehnané. Neexistuje žádná taková ideální potrava sama o sobě, snad jedině kokosový ořech a avokádo.

Brambory nemají tuk. Ten si však můžeme vytvořit ze zeleniny v našem vlastním organismu, právě tak jej kráva vytváří z trávy, nebo prase z brambor. Brambory mají nepatrný obsah vápníku, takže musí být doplněn z jiných potravin. Rovněž je nutno učinit opatření i proti malému množství vitaminu A, kterého je zapotřebí, aby se mohl plně vstřebat vitamin C. K tomu účelu poslouží syrový květák, hlávkové zelí a třeba špenát.

Konečně nesmíme zapomenout, že brambory právě pod slupkou obsahují vzácné sloučeniny fluoru. Proto se syrové nové brambory jí i se slupkou. Organický fluor je prvek, který pomáhá k tvorbě důležité zubní skloviny. Sníme-li každý den velký syrový brambor i se slupkou, nebudou se nám tvořit zubní kazy. Zdravé silné zuby jsou velmi důležité při syrové stravě, protože se musí vše řádně rozkousat. Sloučeniny fluoru jsou rovněž pod slupkou jablek, ale v menší míře. Proto se nemají jablka nikdy loupat. V žitě a v ječmenu je mnoho vitaminu B, který dobře působí na vyprazdňování. V pšenici je zejména vitamin E, který posiluje srdce (vitamin plodnosti).
 
(Zdroj: http://www.nasezdravi.ic.cz/zdrave_telo_brambory.html)

0 komentářů:

Okomentovat

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP