Co je bedýnkování?

OBECNĚ O SYSTÉMU BEDÝNEK

Vysvětlení pojmu "bedýnkování"
Bedýnkování nebo bedýnky (biobedýnky) je systém jak dostat co nejrychleji kvalitní čerstvé (nejčastěji Bio) potraviny od farmáře přímo ke spotřebiteli.
Tento systém velmi úspěšně už několik let funguje např. ve Francii, ve Švýcarsku, v Německu, ve Velké Británii a v dalších zemích.

Princip bedýnek
Bedýnky nemají žádná pravidla, proto se řídí vždy dle jednotlivých dodavatelů. Mohou být dováženy přímo k Vám nebo na sjednaná odběrná místa. Zákazník pravidelně (jednou za týden či 14 dnů) odebírá určité množství zeleniny a ostatních produktů, které do příštího odběru zpracuje. Nabídky velikostí bedýnek bývají různé, většinou se pohybují od 3 kg do 10 kg. Cena za bedýnku je fixní po celou sezónu bez ohledu na sortiment, kilogram výjde cca na 25 Kč až 60 Kč.
Platba probíhá buď předem na sezónu, čtvrtletí, měsíc nebo týden nebo za každou bedýnku při převzetí.
Pokud bedýnku nechcete je potřeba objednávku včas zrušit.
Bedýnky se odebírají přibližně od poloviny června do poloviny října (řídí se samostatně dle každého družstva).

Bedýnkování znamená i solidaritu s Vaším farmářem. Sdílíte s ním úrodu i neúrodu. V období vrcholu sezóny můžete v bedýnce najít i více produktů než běžně, a zrovna tak v období na začátku sezóny nebo při nízké úrodě může být v bedýnce o něco méně. S tím je třeba počítat.

Co obsahuje bedýnka
Bedýnka (nebo také někdy taška) obsahuje zejména namíchanou čerstvou sezónní zeleninu, zeleninu, kterou lze skladovat (brambory, kořenová zelenina, cibule, zelí, ....) a někdy se přidávají mléčné výrobky, víno, med, bylinky, ořechy, vejce ..... Existuje také možnost bedýnek s masem.
Dopředu však nikdy nevíte co vlastně v bedýnce bude, je to takové malé překvapení.

Co zaručují bedýnky
Žádnou chemii a jasný původ
Bedýnky obsahují sezónní potraviny, které se pěstují ve Vaší lokalitě, takže původ potravin i způsob pěstování je zaručen. Máte možnost se osobně seznámit s Vaším farmářem a podívat se na způsob a místo pěstování.

Čerstvost
U sezónních potravin se většinou dodržuje pravidlo dodání do 24 hodin od sklizně.

Kvalitu
Kvalitu potravin často zaručuje bio certifikát dodavatele.

Přiměřenou cenu
Náklady na distribuci bedýnek jsou sice nižší než v obch. řetězcích, ale cena potravin odpovídá jejich kvalitě, proto nemůžete čekat supermarketové akční ceny.

Kompenzaci chybějící zahrádky
Využíváním těchto potravin v podstatě nahrazujete vlastní zahrádku, kterou nemáte možnost vlastnit nebo se o ni starat. Vaříte z toho co se právě urodilo.

Podporu místních farmářů a zemědělců
Odběrem bedýnek podporujete místního farmáře nebo zemědělce, rozvoj a existenci drobných hospodářů, jejichž práce má ve velké většině pozitivní vliv na okolní přírodu a krajinu. Máte také možnost se s ním osobně seznámit nebo ukázat Vašim dětem jak se zelenina pěstuje.

Šetrné chování vůči přírodě
Odebírání bedýnek probíhá buď v plastových bedýnkách či košících, které se používají opakovaně nebo v obalech, které minimálně zatěžují ekologii (kartonové bedýnky, papírové tašky). Žádné zbytečné igelitové sáčky do kterých si musíme nabrat v supermarketech každý druh potraviny zvlášť.

Poznáte možná nové druhy zeleniny
Často se v bedýnkách objevují pro někoho i méně známé druhy zeleniny jako je chřest, patison, tuřín, vodnice, rebarbora, artyčoky, černý kořen a další. K méně známým druhům obvykle farmáři přikládají recepty.

Pro koho jsou bedýnky určeny
Bedýnky jsou v podstatě určeny pro všechny, kterým není jedno jak kvalitní jídlo mají na talíři. Dále pak především pro matky s malými dětmi, které by jako první stravu měli dostávat z důvodu nezatěžování organismu co nejkvalitnější zeleninu a ovoce. A v neposlední řadě pro ty, kteří mají rádi přírodu, zajímají se o ekologii a bio život je jim vlastní.
A pro koho nejsou určeny
Bedýnky nejsou vhodné pro ty, kterým by vadilo, že:
- někdy zelenina není tak čistá jako ze supermarketu (zvláště sklízená za deště), vyžaduje důkladnější omytí
- není dokonalá na pohled
- produkty nejsou chemicky ošetřeny a tudíž se může stát, že se na ní může vyskytnout i nějaký hmyz (samozřejmě v rozumné míře a ne vždy)

Nevýhody bedýnek
Pro někoho může být nevýhodou bedýnek to, že nikdy neví co přesně bude bedýnka obsahovat.
Obsah bedýnky vždy závisí na úrodě a sezóně. Bioprodukty se většinou také liší velikostí a vzhledem od chemicky ošetřovaných, nablýskaných, bez chuti a často nedozrálých produktů ze supermarketů. Nemůžeme tedy čekat gigantické rozměry zeleniny a jejich na oko krásný vzhled.

Kde se u nás nejčastěji "bedýnkuje"
Bedýnky již dlouho a dobře fungují především v Praze, Brně a Plzni. Dále také na Pardubicku, v Teplicích,  v Táboře, v Benešově, ale i jinde.

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP