Rady a tipy

Rady a tipy od p. Hudské (farmářky)

Zeleninová nať
Vězte, že všechny natě ve Vaší bedýnce jsou nejen jedlé, ale též chutné a dieteticky hodnotné. A proto je jezte.

Čerstvé - do čerstvých salátů - každý snese jinou míru zastoupení výraznější chuti, avšak přidáním malého množství drobně pokrájených listů nepokazíte žádný salát. Dále můžete jemně posypat jakoukoliv přílohu. (Stejně tak se chytře zavádí do jídelníčku zelenina divoká - jarní čerstvé lístky pampelišky, bršlice, .....)
Pařené -  stačí spařit krátce a podávat k čemukoliv
Vařené - do polévek i všech ostatních pokrmů stejně jako kadeřavou petrželku
Špenátované - prostě krátce povařte ve vlastní šťávě, nejlépe na česneku a s trochou tuku (přimlouvám se za kousek másla), stejně jako špenát nebo mangold
Zapékané - s bramborovými, těstovinovými, rýžovými pokrmy i s méně běžnými obilninami (pohankou, jáhlami, .....)
Sušené - zejména mrkvová nať poslouží jako zajímavé koření - staré brambory vařené ve vodě se stonky a květy kopru, chutnají jako nové

Červená řepa
Patří bohužel k těm zeleninám, které si naši strávníci spojují s jednou jedinou nudnou úpravou ve skleničce a také se školní jídelnou. A tak říkají: "co s tím?"
Jak může být tak kvalitní čerstvá zelenina odsouzena k věčné vše zdravého ničící sterilizaci?!
Přitom objevování všemožných úprav je velkým dobrodružstvím. Můžete zkusit pravý boršč z hovězího i vepřového masa, kyselým zelím a zeleninou. Nebo je moderní řepu péct v troubě na másle či zabalenou v alobalu. Jsou to však recepty vhodné spíše pro zimní období.
Čerstvou drobnou lahůdkovou řepu zvanou "baby" není třeba loupat, jen lehce seškrábnout kořínky s hlínou. (Pamatujte, že nejvíce prospěšných látek je pod slupkou).

Tuřín
....nebo také dumlík (což je název jedné ze starých odrůd tuřínu), byl dříve běžnou součástí jídelníčku, zejména chudých lidí. Dnes je tato okopanina, pěstovaná především v podhůří, zeleninou téměř zapomenutou. Naštěstí však ne zcela. Ve Vaší bedýnce se jeho sláva znovu rodí. Jedna z definic zní: "Dumlík je řepa, kterou můžou jíst zvířata i lidi." Já však říkám, že je to lahůdková zelenina, které by bylo pro zvířata škoda.
Tuřín můžete jíst syrový - připomíná kedlubnu. Dále ho můžete používat v podstatě všude, kde jinou běžnou zeleninu - např. jako mrkev. Jeho chuť je velice jemná, nic nepokazí, vařením snadno změkne. A téměř všude je dumlík rád v doprovodu  jeho výborné nati i řapíků. Chuť natě je lahodnější než špenátová.


Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP