Vepřové maso s kapustou a mrkví

30. srpna 2010

Přemýšlela jsem co uvařím pro syna a co s kapustou krom polévky a závitků, tak jsem se rozhodla, že uvařím toto jednoduché jídlo. Bylo to moc dobré, určitě zopakujeme.

Recept
Vepřové maso, kapusta, mrkev, cibule, drcený kmín, sůl, hladká mouka

Na oleji osmahneme na kostičky nakrájenou cibuli, přidáme vepřové maso nakrájené na nudličky nebo na kostky a opečeme. Podlijeme vodou, přidáme sůl a drcený kmín a dusíme maso do poloměkka. Pak přidáme mrkev nakrájenou na kolečka a půlkolečka a na proužky nakrájenou kapustu a dusíme dále do měkka. Když je zelenina i maso měkké zahustíme hl. moukou s vodou.
My jsme si k tomu dali vařené brambory.

Dobrou chuť!

Read more...

Dumlíkačka II

Tak jsem se minulý týden konečně dostala k tomu, abych vyzkoušela polévku "dumlíkačku". Musím říct, že byla opravdu výborná, akorát jsem si recept trošku vylepšila.

Recept
Tuřín, 4-5 menších brambor, mrkev, petrželka, slepičí Bio masox, drcený kmín, sůl, hl. mouka

Do hrnce jsem dala vařit oloupané a na větší kostičky nakrájené brambory, na kolečka a půlkolečka nakrájenou mrkev (použila jsem i tu žlutou) a cca půl slepičího Bio masoxu od Alnatury.
Po chvilce vaření (cca 5-7 min.) jsem přidala nahrubo nastrouhaný tuřín, trošku drceného kmínu a vše vařila do změknutí. Před koncem jsem přidala nakrájenou petrželku, lehce povařila a zahustila hl. mouku rozmíchanou ve vodě. (......kdo není líný, může zahustit jíškou :-)
Hotovou polévku jsem odebrala synovi a pro sebe jsem ji ještě trochu přisolila.


Dobrou chuť!

Read more...

2. bedýnka

19. srpna 2010

Tak dneska jsme měli konečně možnost přivézt další bedýnku a to nejen pro sebe, ale i pro další zájemce o bedýnkování. Stále je vrchol sezóny, zelenina postupně nabývá na velikosti, takže bedýnky byly zase o něco plnější než minule a navíc k nim přibyla i krabička s ovocem.

V bedýnce bylo několik cuket různé velikosti, několik již větších cibulí, tuřín, kapusta, brambory, letní jablka, špendlíky, černá jeřabina (aronie),


svazek mrkve, červená řepa, větší svazek petrželky a kousek bazalky. Na ozdobu pár květů Měsíčku lékařského (dá se třeba usušit do čaje).


My se chystáme vyzkoušet zde zmiňovanou polévku dumlíkačku a dušenou červenou řepu. Můžete nám třeba napsat, co jste ze zeleniny uvařili vy.

Read more...

Dušený tuřín s mrkví

15. srpna 2010

Recept od p. Hudské
Tuřín, mrkev, olej, sůl

Na oleji osmahneme mrkev i tuřín, osolíme a krátce dusíme. Podléváme podle potřeby co nejméně, aby zelenina neplavala ve vodě, spíše se dusila ve vlastní šťávě. V závěru můžeme přidat natě obou zelenin. Podáváme s bramborem, rýží, jáhlami, ....

Read more...

Dumlíkačka

Recept od p. Hudské
Tuřín, brambory (tak 5 ks), máslo, hladká mouka, sůl

Brambory vaříme na kousky v osolené vodě, přidáváme kostičky tuřínu. Připravíme jíšku a vmícháme do polévky, když už jsou brambory měkké. Přidáme pokrájenou tuřínovou nať a je to. To je moje dumlíkačka.
Ta původní - po předcích je bohatší o masový vývar a všechny možné další druhy zeleniny, tak se můžete pustit do experimentování.

A já jen podotknu, že moje sousedka říkala, že když byly se sestrou děti, že to byla jejich nejoblíbenější polévka.

Read more...

Něco o tuřínu (dumlíku)

Tuřín, nebo také dumlík (což je název jedné ze starých odrůd tuřínu), byl dříve běžnou součástí jídelníčku, zejména chudých lidí. Dnes je tato okopanina, pěstovaná především v podhůří, zeleninou téměř zapomenutou. Naštěstí však ne zcela. Ve Vaší bedýnce se jeho  sláva znovu rodí. Jedna  z definic zní: " Dumlík je řepa, kterou můžou jíst zvířata i lidi." P. Hudská však říká, že je to lahůdková zelenina, které by bylo pro zvířata škoda.
Tuřín můžete jíst syrový - připomíná kedlubnu. Dále ho můžete používat v podstatě  všude, kde jinou běžnou zeleninu - například jako mrkev. Jeho chuť je velice jemná, nic nepokazí, vařením snadno změkne. A téměř všude je dumlík rád v doprovodu jeho výborné nati i řapíků. Chuť natě je lahodnější než špenátová.

Read more...

Salát z červené řepy a kyselého zelí

Recept od p. Hudské
Červená řepa, kyselé zelí (stejné množství jako řepy), cibule, olej, sůl

Vcelku uvařenou řepu nastrouhanou na hrubé nudličky smíchám 1:1 s kyselým zelím a přidám syrovou cibuli, olej a sůl. Napěchovaný ve skleničce vydrží salát při troše štěstí v lednici i několik týdnů. Je tam poslední záchranou, když nic jiného ta lednice už neobsahuje a přesto máte na něco hroznou chuť - jestli to znáte.
A také se s takovým salátem dá kterýkoliv pokrm přizdobit a barevně vyladit k dokonalosti. Když začne sklenička mírně kvasit, ještě není ztracená - chutná také moc dobře, jen se v takové fázi musí zkonzumovat, aby kvašení nepokračovalo.

Read more...

Řepa ve vlastní šťávě

Recept od p. Hudské

Pro tuto úpravu je vhodná lahůdková drobná řepa s natí zvaná "baby". Řepu nikdy neloupu. Není důvod - ani si při konzumaci pokrmu nevzpomenete, že tam slupku máte. Jen lehce seškrábnu kořínky s hlínou na špičce a je nachystáno.
Nakrájím na slabá kolečka, k tomu nať i s řapíky (já osobně ne všechnu - tak každou třetí, ale je to na Vás), krátce osmahnu na oleji, osolím, přiklopím a dusím. Většinou není třeba podlévat - vlastní šťávy je dostatek. S dušením přestanu, když mi plátky chutnají. Mám raději tvrdší, křehké.
Zastánci svěží kyselejší chuti mohou se solí přidat trochu octa (nejlépe umeocta).

Read more...

Vločkový koláč

14. srpna 2010

Asi týden jsem koukala doma na načaté vločky a říkala si, že bych mohla upéct vločkový koláč. V jedné zdravé výživě u nás ve městě dělají výborný vločkový koláč (dokonce tuším bez mléka a vajec). Tak jsem hledala na internetu nějaký recept, který by se mi líbil, ale nic pořádného jsem nenašla, tak jsem si říkala, že vločky se dobře pojí, že se na tom asi nedá nic zkazit, takže zkusím nějaký vlastní recept. Poctivě jsem vše zapisovala s tím, že když se povede a bude dobrý, tak ho zveřejním i tady. A opravdu se povedl, ikdyž jsem neměla všechny suroviny, které jsem chtěla. Recept je určen pro velký hluboký plech.

Recept
2 hrnky ovesných vloček, 240 g polohrubé mouky, 1 a 1/4 hrnku mléka, 2 vejce, 3/4 hrnku cukru, 75 g tuku (máslo, Hera), 1 a 1/2 malého bílého jogurtu, 2 lžičky medu, 1/2 lžičky skořice, 1 lžíce kakaa (mírně navršená), 1 prášek do pečiva, rybízová marmeláda (brusinkový kompot), sezamová semínka
Do jedné misky si připravíme: nakrájené sušené švestky (meruňky), nasekané vlašské ořechy, nasekané 3/4 malé čokolády na vaření, rozinky, dýňová a slunečnicová semínka (stačí i jen na posyp)
Do druhé misky si připravíme: na plátky nakrájené 2 nektarinky (broskve, meruňky, ....)

Já jsem doma našla a do těsta dala pouze: pár nasekaných mandlí, para ořechů, kokosové plátky, čokoládu, rozinky a švestky, takže můžete dát cokoliv co doma najdete a bude se hodit. Navrch koláče jsem neměla marmeládu ani sezamová, dýňová a slunečnicová semínka, tak jsem dala jen brusinkový kompot, 1 nektarinku a 1 jablko.

Vločky zalijeme mlékem a s občasným promícháním necháme stát přibližně půl hodiny (nebo stačí po dobu přípravy ostatních surovin). V míse vyšleháme 2 vejce a cukr, šleháme a postupně přidáváme rozpuštěný tuk, skořici, kakao, med a jogurt (můžete dát jen jeden a přidat trochu mléka). Do těsta postupně přimícháme mouku smíchanou s práškem do pečiva. Nakonec vmícháme vločky namočené v mléce a suchou směs ze švestek, oříšků a čokolády. Plech můžeme vymazat a vysypat hr. moukou nebo můžeme vyložit pečícím papírem. Těsto vylijeme na plech, rovnoměrně rozetřeme a navrch poklademe pokrájené plátky ovoce, místy rozetřeme marmeládu a posypeme sezamovými semínky (dýňovými, slunečnicovými, ....). Dáme péct do rozehřáte trouby cca na 40 min. na 185 stupňů.

S tím časem si nejsem jistá, možná, že tam byl i o fous déle, ale měl by mít lehce zahnědlé okraje.


Dobrou chuť!

Read more...

Jak se pokouším pěstovat dýně :-)

13. srpna 2010

Tak letos jsem se rozhodla, že si na chalupě udělám kompost a vypěstuji dýně. Jenže.........všechno je jinak. Kvůli zateplování domu neměly dýně potřebné světlo, hodně se vytáhly a nebylo možné je dát ani ven na balkón. Také je pravda, že jsem je zasadila o něco dřív, než jsem měla.
Nicméně i takhle vytáhlé jsem je zasadila na chalupě na kompost. Za týden jsem koukala jak krásně rostou. Jenomže za další týden už jsem koukala jak je téměř komplet sežraly slimáci. Jedna dýně se ještě vzpamatovala, ale už i tak je pozdě.
Zkoušela jsem si tedy honem rychle zasadit doma nové, naivně v domnění, že by to ještě mohly stihnout. Rostou celkem rychle, ale i tak musím zhodnotit, že letos mám dýně prostě jenom ke koukání :-)
Dneska vykvetly samčí květy, ale samičím květům to ještě bude trvat, takže ani opylení se asi konat nebude. Nevím ani co je to za druh dýně, protože tu mám ještě 2, které mají jiné listy. Ty by měly být asi Hokkaido, ale tyhle jsem ještě nezjišťovala. Tak snad příští rok se to povede líp :-)

Tak tohle prý je cuketa - na upozornění jedné čtenářky, takže ještě doplním o dýni, která je na tom téměř stejně.

Tak tady je ta slibovaná dýně, která nevypadá o moc lépe.


Nakonec to dopadlo tak, že mi vyrostla jedna cca 30cm cuketa (v půlce zúžená - zřejmě kvůli opírání o igelit) a 2 dýně ve velikosti vlašského ořechu :-) Dýně začala plodit až po razantním otrhání květů. Místo toho abych to udělala hned, jsem pořád čekala až se společně dostane do květu samčí a samičí květ kvůli oplodnění. O tomto jsem se v podstatě nikde na internetu nedočetla. Takže ponaučení pro příště. Ještě, že můj tatínek byl chytřejší, o svou dýni nestál a toto udělal hned, tak jsem od něj dostala dýni jak medicimbál :-)

A doufám, že farmářce p. Hudské se daří v pěstování dýní o moc lépe :-) a že si budu moci nějaké zakoupit!

Read more...

Pomazánka z kuřecího masa

Tentokrát jsem včera nestíhala vařit oběd a ani se mi moc nechtělo, tak jsem si vzpomněla na jeden recept, který jsem kdysi dostala od jedné paní.
Odborníci tvrdí, že malé děti by měli mít denně na talíři maso a místo jednoho dne žloutek. Přiznám se, že občas to nedodržuji, příjde mi to zbytečné a ani já to nějak nemusím. V téhle pomazánce ale maso nechybí, a já jsem vyjímečně použila místo domácího pečeného kuřete kousek grilovaného. Až budete mít v bedýnce kromě mrkve a petrželky také jablka, můžete tento recept také zkusit.

Recept
250 g pečeného kuřecího masa, 50 g pomazánkového másla, 4 lžíce bílého jogurtu, 1 jablko, 1 mrkev, sůl, nakrájená petrželka.

Maso nakrájíme na jemno, přidáme máslo, jogurt, oloupané nastrouhané jablko, nastrouhanou mrkev, sůl. Zdobíme na sendviči (na chlebu) petrželkou a plátky jablek.

Pomazánkové máslo, jsem nahradila kouskem lučiny a lžičkou jogurtu navíc. Sobě jsem pomazánku ještě přisolila.

Read more...

Něco o bramborách

10. srpna 2010

Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.

Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.

Brambory jsou sice poměrně chudé na bílkoviny, zato jejich bílkoviny jsou prvotřídní v syrovém stavu. Stačí proto docela malé množství, 1-2 syrové brambory. Tím se liší od mnoha jiných potravin, např. od obilí, které musíme doplňovat jinými potravinami. Dále jsou brambory poměrně bohaté na vitamíny, především na vitamíny B a C, které tak nesmírně potřebujeme a jejichž nedostatkem tolik trpíme. Ale ještě důležitější je u brambor přebytek zásaditých minerálních solí, které jsou nezbytně potřebné pro látkovou přeměnu. Naproti tomu mají obilniny přebytek kyselin. Brambory jsou se zeleninou, zejména se zelím a kořenovými plodinami, bohaté na zásadité látky. Zaručují nám správný průběh pro život důležitých reakcí. To je důvodem, proč brambory působí tak blahodárně při žaludečních chorobách, pakostnici, výrůstkům a to nejen preventivně ale i léčebně. Tvrdit však, že je možno žít delší dobu jenom o bramborách, bylo by přece jen přehnané. Neexistuje žádná taková ideální potrava sama o sobě, snad jedině kokosový ořech a avokádo.

Brambory nemají tuk. Ten si však můžeme vytvořit ze zeleniny v našem vlastním organismu, právě tak jej kráva vytváří z trávy, nebo prase z brambor. Brambory mají nepatrný obsah vápníku, takže musí být doplněn z jiných potravin. Rovněž je nutno učinit opatření i proti malému množství vitaminu A, kterého je zapotřebí, aby se mohl plně vstřebat vitamin C. K tomu účelu poslouží syrový květák, hlávkové zelí a třeba špenát.

Konečně nesmíme zapomenout, že brambory právě pod slupkou obsahují vzácné sloučeniny fluoru. Proto se syrové nové brambory jí i se slupkou. Organický fluor je prvek, který pomáhá k tvorbě důležité zubní skloviny. Sníme-li každý den velký syrový brambor i se slupkou, nebudou se nám tvořit zubní kazy. Zdravé silné zuby jsou velmi důležité při syrové stravě, protože se musí vše řádně rozkousat. Sloučeniny fluoru jsou rovněž pod slupkou jablek, ale v menší míře. Proto se nemají jablka nikdy loupat. V žitě a v ječmenu je mnoho vitaminu B, který dobře působí na vyprazdňování. V pšenici je zejména vitamin E, který posiluje srdce (vitamin plodnosti).
 
(Zdroj: http://www.nasezdravi.ic.cz/zdrave_telo_brambory.html)

Read more...

Zapečené těstoviny s cuketou a mrkví

Pokud je to jenom možné, snažím se každý den vařit pro sebe a pro syna (cca 2 roky) čerstvé jídlo. Docela mi teď chybí dřívější obědy ve zdravé výživě a tak se teď snažím vařením se alespoň trochu přiblížit zdravému stravování. Ne všechna jídla je syn ochoten sníst, takže se musím trochu přizpůsobit. Chtěla jsem do něčeho zahrnout cuketu a protože syn má rád těstoviny, zvolila jsem toto jednoduché jídlo.

Recept
Těstoviny, cuketa, mrkev, cibule, smetana, vejce, sůl, Solčanka, petrželka, olivový olej, máslo, strouhanka

Těstoviny uvaříme v osolené vodě do měkka a scedíme. Cuketu nakrájíme na kratší proužky, mrkev na kolečka nebo půlkolečka, cibuli na kostičky. V kastrolu na oleji osmahneme cibulku, přidáme mrkev a chvilku orestujeme, pak přidáme cuketu a ochutíme Solčankou, po chvilce přilijeme smetanu a krátce podusíme. Mezi tím si připravíme zapékací formu, kterou vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Do kastrolu přidáme uvařené těstoviny, promícháme, přidáme vejce a nasypeme do zapékací formy. Navrch nasypeme petrželku. Dáme do trouby zapéct na 230-250 st. C.
K těstovinám můžeme udělat salát ze syrové řepy.


Dobrou chuť!

Read more...

Salát ze syrové červené řepy

Recept
Červená řepa, voda, cukr, sůl, šťáva z citronu

Řepu nastrouháme na hrubo (můžete i na jemno), přilijeme trochu vody, přidáme sůl, cukr a šťávu z citronu. Zamícháme a můžeme podávat. Kdo chce, může přidat ještě kapku olivového oleje nebo třeba na malé kousky nakrájený pomeranč.

Dobrou chuť!

Read more...

Smažený řízek s bramborami, rajčatový salát

Dnes jsme spotřebovali čast brambor z bedýnky a malou cibulku. K bramborám jsme se rozhodli pro řízky a na mé přání to byly kuřecí stehenní.

Recept
Brambory, kuřecí stehenní maso, vejce, strouhanka, hl. mouka, sůl, (pepř).
Salát - rajčata, cibule, sůl, cukr, ocet, olivový olej.

Brambory jsem omyla a dala do hrnce vařit i se slupkou. Na některých jsem místy seškrábla horší slupku a trochu osolila. Osolit je potřeba ještě hotové brambory na talíři, nejlépe mořskou solí. Uvaříme do měkka a scedíme.


Řízky lehce naklepeme, osolíme a můžeme i opepřit. Obalíme klasicky v trojobalu a smažíme na oleji nebo na sádle po obou stranách.
Rajčata nakrájíme na kostky a cibuli na malé kostičky, dáme do misky a zalijeme trochu vodou. Přidáme sůl, cukr, ocet, olivový olej.

Dobrou chuť!

Read more...

Boršč

9. srpna 2010

Jak už jsem psala minule, tak konečně došlo na ten boršč. Protože manžel je na maso, uvádím recept s masem. Odpůrci masa ho můžou vynechat :-)
Sice to není pravý ruský boršč, ale takhle nám chutná.

Recept:
Maso hovězí, vepřové a kuřecí (od každého kousek)
- dáme postupně do vroucí vody (nejdříve hovězí, asi po 1 h. vepřové a cca po půlhodině kuřecí), spolu s masem přidáme do vody bobkový list, nové koření a pepř celý.
Hotové měkké maso vyndáme na talíř. Po vychladnutí pokrájíme na malé kostičky.

Cibule, rajčatový protlak, mrkev, celer, petržel, červená řepa, tuřín, bílé zelí, hrášek, smetana, hl. mouka, vegeta (solčanka), česnek, ocet, cukr, sůl, pepř, olej

Cibuli nakrájíme na kostičky a osmahneme na oleji do zlatohněda, přidáme protlak, který lehce na oleji orestujeme a zalijeme vývarem z masa a vodou. Přidáme na kolečka pokrájenou mrkev a řepu, na kostičky celer, petržel a tuřín, nakrouhané bílé zelí (nebo sterilované) a cca půl hodiny povaříme. Pak přidáme mražený hrášek, sůl, pepř, cukr, vegetu (solčanku), prolisovaný česnek, ocet  a ještě lehce povaříme.
Ještě můžeme dochutit dle potřeby a zahustíme rozkvedlanou hl. moukou s vodou. Na závěr přidáme smetanu.


Vzhledem k tomu, že boršč vařil manžel, jakožto vyučený kuchař, tak mi řekl: "...nechtěj po mě kolik jsem dal čeho". :-) Takže tento recept je spíš inspirací kde se dá použít červená řepa, cibule a tuřín. Bio mrkev mi přišla do boršče škoda, tu sníme syrovou.
Dobrou chuť!

Read more...

Něco o červené řepě

6. srpna 2010

Málo která rostlina, ovoce či zelenina je tak bohatá na vitamíny a minerály jako právě řepa. Ze stopových prvků můžeme jmenovat draslík, hořčík, jód, měď, vápník zinek či železo. O vitamíny nouze také není a v řepě nalezneme především vitamín C, E a velice prospěšný betakaroten. Velmi důležitá pro naše zažívání je vláknina a náš organismus také ocení organické kyseliny.

Řepa je také nesmírně významným prostředkem k udržení zdraví i krásy. Červená řepa obsahuje velké množství křemíku, který se postará o zdravé a silné kosti, vazivové tkáně i cévní stěny. Látky obsažné v řepě nám pomohou uchovat si pružnou pleť a mladistvý vzhled naší pokožky. Nehty budou zdravé a pevné a vlasy lesklé a silné. Červená řepa působí na naše tělo nejen zvenčí, ale i zevnitř, kde je významná pro správnou funkci některých orgánů a obecně je prospěšná pro regeneraci celého našeho organismu.

Červená řepa podporuje růst nových tkání a také zprostředkovaně zajišťuje lepší okysličení buněk v našem těle. Látky obsažené v této chutné plodině jsou nesmírně významné také pro plodnost a svůj význam hrají při vývoji plodu. Obsažené organické kyseliny mají příznivý vliv na funkce srdce.

Řepa je spojována také s léčbou rakoviny, kdy je doporučována jako skvělý preventivní prostředek, ale také jako vhodná součást léčby během či po léčení karcinomu. Červená řepa regeneruje a celkově posiluje organismus. Při rekonvalescenci se doporučuje konzumovat červenou řepu ve zvýšeném množství.
  
(Zdroj: http://www.vylecit.cz/969/cervena-repa-zazrak-pro-nase-telo/)

Read more...

1. bedýnka

Jak jsem psala již v předchozím článku, po příjezdu na pole za p. Hudskou jsme již měli bedýnku připravenou. Byla jsem překvapená, že je tak plná a ptala se, zda je možné ji považovat za vzorek.
Letos p. Hudská začala s prodejem bedýnek až 1. července a prý nyní je zrovna vrchol sezóny, takže na odběr bedýnek není nijak pozdě. Pouze s větším odběrem letos nijak nepočítala.
Zelenina byla rovnou z pole, takže špinavá od hlíny. Musím uznat, že kdo nemáme zahrádku jsme všichni zvyklí, že v supermarketech je zelenina absolutně čistá......praná. Ale také všichni určitě víme, že myté brambory nebo mrkev nám hodně rychle hnijí.


V bedýnce byly 4 cukety (jedna hodně malá se mi při focení zatoulala), 1 kapusta, několik snítek bazalky a odhadem běžný svazek petrželky,


dále 8 cibulí, svazek mrkve


7 ks červené řepy, 1 tuřín,


a 2,5 kg brambor.


Brambory jsou sice malé, ale nám to nevadí, už se moc těšíme jak si k nim uděláme nějaký luxusní řízeček :-)  Protože p. Hudská pěstuje bio zeleninu a tudíž nepoužívá žádnou chemii, natě brambor letos kompletně spásla Mandelinka bramborová a už bohužel nemají šanci dorůst. Červená řepa se nám hodí, už delší dobu plánujeme udělat boršč. K tuřínu jsem dostala nějaký recept. Z kapusty plánuji udělat polévku a petrželka a bazalka putovaly do mrazáku. Bazalka se bude výborně hodit k naložení masa na gril.

Po odřezání listů ze zeleniny (ale i ty se dají použít) jsem bedýnku ze zvědavosti převážila na digitální osobní váze a je vidět, že p. Hudská to má v oku, protože bedýnka opravdu vážila 5 kg (+-100 g).
Ale je vrchol sezóny, takže i s natí to převyšuje 5 kg.

Už se těším na další bedýnku a budu čekat, že se k nám již brzy připojí potřebný počet odběratelů.

Read more...

První návštěva na farmě (na poli)

Když jsem prvně mluvila po telefonu s p. Hudskou z farmy, konstatovala jsem, že je to velmi milá a příjemná paní, se kterou nebude problém se domluvit a první návštěva na farmě (na poli) to jen potvrdila.
Protože manžel okolí Turnova díky práci velmi dobře znal, přijeli jsme přímo na pole bez bloudění a hledání. Dokonce mi ukazoval kde p. Hudská bydlí :-)
S p. Hudskou jsme se přivítali a měla pro nás již připravenou bedýnku. Měla jsem sespáno několik otázek ohledně bedýnek, takže jsme ji trochu zdrželi od práce, za což se moc omlouváme.
Probrali jsme možnosti letos a příští rok a vůbec vše co se týká bedýnek a další nabídky. Pro letošní rok vidí kapacitu pouze 10 bedýnek 1x za 14 dní nebo 21 dní. Přiznám se, že mě to trochu zarazilo, ale chápu, že takové plány s bedýnkama nebyly, takže jsme se domluvily, že v případě zájmu by na další sezónu počítala s větším odběrem a možná i s dalšími novými produkty. Tím se trochu mění i plán ohledně platby za bedýnky. Pravděpodobně bude potřeba závazná objednávka a nějaká platba předem, aby byl v takovém případě odbyt vypěstované zeleniny zajištěn.
Dále byl můj předpoklad, že v případě zájmu by byl dovoz každý týden, ale p. Hudská to spíše vidí jednou za 14 dní nebo 3 neděle. Prý aby stačila zelenina dorůstat a také aby nikoho odběr bedýnek neotrávil. A má pravdu. Když jsem se nad tím otrávením později zamyslela, tak pro někoho týden uteče velmi rychle a některé dny se třeba nestíhá ani vařit. A při představě, že ještě nemám zpracovanou bedýnku z minulého týdne a už je tu další, mě jímá hrůza a také se může dostavit jakési mrhání touto zeleninou a to by přeci bylo škoda. Také nikdo z nás nemáme doma nafukovací mrazák, takže to plně chápu a dokonce jsem ráda, že nás p. Hudská netlačí do nesmyslných odběrů.
Po dohodě a objednání předem bude možné do bedýnky dávat také ovoce nebo si k bedýnce přikoupit maso nebo med.
Co mě na poli opravdu zaujalo a překvapilo, bylo to, že p. Hudská pole vůbec nezalévá a také to, že tam po poli chodí bosa. Tomu se opravdu říká respektování a soulad s přírodou! (pozn. .....a její nohy bysme jí leckdo mohli závidět).
Před odjezdem jsem se ještě ptala na možnost vidět zvířata z farmy a ukázat je synovi, ale ty jsou cca 2 km od pole a již nebyl čas na procházku, takže snad příště.

Read more...

Vítáme Vás na stránkách věnovaných bedýnkování!

5. srpna 2010

Se systémem bedýnek jsem se seznámila někdy vloni díky jedné diskuzi na internetu. Velmi mě to zaujalo, už kvůli vaření pro malé dítě, a tak jsem se zajímala a hledala na internetu zda se bedýnkuje i u nás v Liberci nebo zda je někde poblíž v rozumném dosahu nějaká farma, kam by se dalo jezdit a bedýnky dovážet. Bohužel v Liberci se žádné bedýnky nekonaly a nepodařilo se mi ani najít vhodnou farmu. Takže jsem tuto myšlenku zcela pustila z hlavy.
Až letos jsem náhodou při hledání kde koupím na podzim dýně, narazila na ceník farmy v Klokočí, kde jsem si všimla nabídky bedýnek. Protože farma distribuci bedýnek nijak nezajišťuje, znovu ožila myšlenka sehnat více zájemců, podělit se o náklady na dopravu a bedýnky dovážet.
V jedné diskuzi na internetu jsem byla upozorněna, že se již v Liberci bedýnkuje a to s farmou Pod dračím kamenem v Kateřinkách. Jenže po pročtení jejich stránek jsem zjistila, že letos již další zájemce nepřibírají. Takže myšlenka dovážení bedýnek z farmy Klokočí u Turnova zůstala.
Mezi tím, co jsem plánovala první cestu na farmu, jsem začala s vylepováním letáčků, přípravou těchto stránek a sháněním prvních zájemců o odběr bedýnek. Musím přiznat, že jsem si myslela, že to půjde snadnějí, ale pravděpodobně hodně lidí o tomto systému ještě neslyšelo a nemají možná důvěru a také často byly letáčky již za půl dne strženy. Nicméně se snažím podnikat další kroky, aby se dostatečný počet zájemců našel.

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP