1. bedýnka 2013 - skupina B

25. června 2013

První bedýnka pro skupinu B měla téměř stejné složení jako pro sk. A.
Minule při sklizni panovalo obrovské vedro, dnes zima, vítr a déšť..... Co je horší? :-)))
Letos má paní farmářka krásné saláty, počasí jim prý přálo. Jen pro informaci, farma zatím nedisponuje žádnými skleníky, vše je pěstované na poli.

V bedýnce byl: salát, kopr, špenát čtyřboč a lebeda zahradní, řeřicha, petržel kudrnka, jarní česnek s natí, jarní cibule s natí, mangold, česnekové výhonky, pastovaný med nebo pečený čaj.


Nezapomeňte, že natě z jarního česneku a cibule jsou jedlé. Nať z cibule je výborná syrová na chleba (např. s tvarohem), nať z česneku můžete přidat do polévky. Pokud nestíháte vše z bedýnky zpracovávat, nadbytek si zamrazte.
Povídání o jarním česneku, o česnekových výhoncích, o natích obecně.

Read more...

Jarní česnek

Z letáčku paní farmářky, doplňuji povídání o jarním česneku:

Základem našich receptů je snaha využít vše, co nám příroda dala. Obzvlášť na jaře se řiďme stručným heslem „nic nevyhodit“. To platí i o česneku – jeho výhonky a nať jsou snad lepší než on sám a což teprve výživová hodnota. Obava nebo nezvyk zpracovávat nadzemní části rostlin pramení často z pocitu, že právě tam přistanou všechny ty postřiky a jedy. V případě naší zeleniny je třeba tento předsudek odbourat.
Česnek konzumujte celý! Jediné, co se Vám zkonzumovat nepodaří je jakási dřevnatá výztuž stonku. Tu odstraňte po tom, co celou nať podélně rozříznete, paličku česneku při tom rozpůlíte. Jednotlivé stroužky vyndejte a všechny ty ostatní obaly – slupky i listy nakrájejte do hrnce. Se stroužky pak zacházejte jako s nóbl zbožím. Zpracovávejte nejlépe syrové, v případě vaření stačí místo tření jen pokrájet a vařit velmi krátce.

Read more...

Králík na jarním česneku

Další recept s jarním česnekem, tentokrát od paní farmářky. Možná ho najdete i na letáčkách v bedýnce. Myslím, že místo králíka bude možné zvolit i jiné maso.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
1 králík, 2 česneky s natí, cca 100 g másla, cca 0,5 litru vody, sůl

V kastrolu rozpustíme máslo a na velmi mírném ohni smažíme po obou stranách naporcovaného králíka. Příprava masa na másle je speciální disciplínou. Kousky masa musí být v hrnci narovnány tak, aby nezbývalo moc místa, kde by se máslo mohlo přepalovat. Vše děláme dlouho a pomalu.
Osmažené maso osolíme a podlijeme jen malým množstvím vody. Přiklopíme pokličkou, vodu necháme vydusit a znovu podlijeme – to celé opakujeme, dokud králík nezměkne a zároveň díky postupnému dušení nezezlátne. Před koncem přípravy zasteleme králíka připravenou česnekovou natí a v ideálním případě též česnekovými výhonky. Nakonec přidáme na proužky nakrájené stroužky jarního česneku, ty už necháme jen mírně přejít varem a je to.

Read more...

Jemná česnečka z jarního česneku

Náš česnek z bedýnky putoval do polévky. A to kompletně celý. S výsledkem jsme byli spokojení, vznikla jemná polévka, vhodná i pro děti. ....tedy, když nepočítám to zelené, co jsme si museli sníst sami :-))) ....ale oni na to časem přijdou, že se to dá sníst také, chce to jen vydržať :-)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
1 mladý česnek s natí, 1,5-2 l vody, 2-3 brambory, 1 lžička drceného kmínu, 2 lžičky majoránky, 1 lžíce tuku (sádlo nebo olej), sůl, (1/2 lžíce Solčanky)

Oloupané brambory nakrájíme na malé kostičky a dáme do 1,5-2 l vody, osolíme, přidáme kmín a vaříme 15-20 minut. Mezi tím si připravíme česnek - odřízneme listy a omyjeme. Zbytek česneku prozřízneme podélně vč. paličky a odstraníme tuhý vnitřek.
K vařeným bramborám přidáme na proužky pokrájenou zelenou nať z česneku, majoránku, tuk a povaříme 5-7 min. V případě potřeby můžeme dochutit např. Solčankou. Nakonec přidáme najemno pokrájenou paličku česneku a necháme přejít varem. K polévce můžeme podávat např. opečenou bagetu a strouhaný sýr.

Dobrou chuť!

Read more...

Cyklostezka, jahody a jiné....

24. června 2013

Zelená cyklomagistrála Ploučnice
Kdo sportuje a nestihl zaznamenat, tak minulý měsíc byl otevřen nový úsek cyklostezky Zelená cyklomagistrála Ploučnice.
Na stezku se dá najet již pod Semerinkem (odbočka na Křižany, cca 500 m směr Hoření Paseky) - pouze kolo, nebo v Druzcově u hřbitova - možno i na bruslích. Lépe a podrobněji to najdete na internetu.
Těm, kteří ji ještě neodzkoušeli musíme říct, že je užasná. My jsme vzali poprvé obě děti na kolo do sedačky a jeli jsme jen na Hamr a zpět. Nevěděli jsme co na to Honzík, tak jsme nechtěli jet daleko. Příště to určitě protáhneme. Najeli jsme na ní za hřitovem v Osečné. Krásná, hladká, asfaltová stezka, vhodná pro in-line brusle tam vede z větší části lesem.

Prodej jahod 2013
Sempra Turnov již prodává jahody. Kdo nemá zdroj ze zahrádky, může si zakoupit jahody u nich.
Otevřeno mají každý den 7.00-17.00 hod. nebo do vyprodání. Samosběr mají ve středu 26.6. a potom v sobotu 29.června a neděli 30.června. Vzhledem k tomu, že letošní sklizeň jim započala o tři týdny později než vloni, měly by mít jahody minimálně do 20.července, jak uváději na svých stránkách.
Do schránky nám dorazil též jejich letáček. Nabízí také český kmín, pšenici, jablka a další.
Pokud byste někdo měl o něco eminentní zájem, tedy co se nekazí a vydrží celý den v autě a do termínu bedýnek, tak Pavel jezdí denně do Turnova.

Čí je to housenka? :-)
Mám tu jeden malý kvíz. Zkuste si tipnout, bez koukání na internet, čí je to asi housenka. Taková se často nevidí. Lezla nám po zahradě..... Nápověda je, že je to noční motýl.

a) Bourovec ostružiníkový
b) Přástevník medvědí
c) Bekyně velkohlavá


Jak to roste/neroste u nás
Jako na potvoru máme krásný kopr, když ho má dostatek i paní farmářka :-) Mám radost taky z mangoldu, kupodivu o něj moc nestojí ani slimáci. .....nebo se nám je konečně podařilo zlikvidovat??? ....asi ne, protože jsem smutná z dýní. Měla jsem dva druhy a teď to vypadá, že nebude nic. Daří se vodnici, ale asi bych ji měla více vytřídit. Ani o červenou řepu zatím slimáci nestojí, takže bez problémů roste. A mám 2 nové druhy zeleniny, ale to až jestli vyrostou :-)


Zasadila jsem předpěstovaná divoká rajčata, tak uvidíme jestli přežijí. Semínka jsem dostala pozdě, ale když se jim bude dařit, tak vše doženou.


Černý bez
Kdo si ještě nestihl natrhat květy černého bezu, najde je ještě od 400 m.n.m.výše. Zkouším také druhý rok bezovou limonádu, ale asi něco dělám blbě :-) Třetí pokus dám nakonec asi s droždím, snad už to vyjde.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kvíz - housenka - správná odpověď je b)

Read more...

1. bedýnka 2013 - skupina A

20. června 2013

Tak jsme se dočkali a máme tu dnes první letošní bedýnku. Vzhledem k chladnému počasí, které panovalo od začátku roku, po kterém následovalo šílené období dešťů a nyní několik dní obrovských veder, je myslím první bedýnka parádní. Za perfektní kondici zeleniny vděčíme paní farmářce, která ji sklízela od 4 hodin ráno, aby zelenina zůstala co nejvíce plná vláhy.
V bedýnce jsme mohli nově najít lebedu zahradní a pro někoho jsou nové i česnekové výhonky.

V bedýnce byla: mladá cibule s natí, mladý česnek s natí, česnekové výhonky, salát, 


kopr, petržel kudrnka, řeřicha, lebeda zahradní, pastovaný med nebo pečený čaj a k bedýnce navíc bylinky - máta nebo šalvěj nebo yzop, a ještě opravuji, že ředkvičky byly též navíc.


Povadlejší zeleninu opláchněte, dejte do mísy, přikryjte např. mikrotenovým sáčkem a nechte do druhého dne v lednici opět nabrat sílu. Pak teprve použijte ke konzumaci.
Pro případné rady můžete zavítat na tento rozpracovaný příspěvek.
Nať z mladé cibule a česneku můžete též zpracovat na vaření. Z natě česneku je potřeba zevnitř odstranit dřevnatou část, zbytek použijte.

Ještě bych chtěla dodat, že kdo chce, může při další bedýnce vrátit krabičku z tvrdého kartonu ve které byl salát. Předáme paní farmářce k dalšímu použití.

Read more...

Česnekové výhonky


V bedýnce se opět očekávají česnekové výhonky. .....tedy snad to tak vyjde :-)
Pokud v bedýnce nenajdete informační letáček, můžete se o nich něco dočist tady:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Česnekové výhonky používejte v kuchyni jako fazolky. Je to velmi jemná zelenina, kupodivu ani není příliš cítit česnekem.
Bílé skvrny není třeba z natě omývat, jsou způsobeny šťávou, která se při sklizni z výhonků uvolňuje. Před vařením je třeba jen odříznout špičku, ta bývá tuhá - ovšem ne celou paličku - jen její špičku (cca 10 cm). Po té výhonky můžete pokrájet a jsou připravené.
Skladovat můžete při pokojové teplotě týden i 14 dnů, nekazí se, ale mohou zasychat, což je nejspíš částečně připraví o vitamíny, ale konzumovat se dají.

Možností přípravy je nekonečně mnoho:
- vařené na páře, můžeme podávat ke kterémukoliv jídlu
- osmažené a následně podušené stejně tak
- místo petrželky dodají svěží zelenou a to nejen do polévek
- přihodit je můžete pod jakékoliv maso
- dobré jsou zapékané - s těstovinami, bramborem...
- konzervovat se dají stejně jako fazole či okurky, nebo důkladně upěchované a naložené v soli (cca 2 lžíce na 1/4 l skleničku a nechte chvíli rozležet), používají se pak jako bylinková sůl.

Read more...

Bedýnky 2013 - začínáme ve čtvrtek

18. června 2013

Ve čtvrtek 20.6.2013 se chystá první letošní bedýnka pro skupinu A. Počasí na sklizeň nic moc, ale budeme doufat, že zelenina tato vedra přečká bez větší újmy.
Včera jsem byla s paní farmářkou na poli a má tam např. krásně velký kopr. Ideálně by se hodilo sklidit ho dnes, ale bedýnky jsou holt v plánu až na čtvrtek. Tak snad nám do té doby vydrží ještě svěží.
Budeme se těšit ve čtvrtek na setkání s Vámi.

Read more...

Domácí čerstvý sýr z jogurtu nebo tvarohu

8. června 2013

Chtěla jsem původně napsat Lučina, ale tenhle sýr je z jogurtu. Lučina je vyrobena z tvarohu, smetany a soli, stejně jako Krajanka (ta je bez soli). Tento recept se ke mně dostal po telefonu od babiččiny kamarádky. Lze ho najít i na internetu. Sýr u nás zmizel během jediného dne. Dětem moc chutná a prý je to nejlepší Lučina na světě, říká starší Martin :-) O klasickou Lučinu a Krajanku oba příliš nestojí a tak je tohle ideální varianta.
Pokud budete chtít docílit chuť Lučiny nebo Krajanky, přidejte dohladka zamíchaný tvaroh, nebo jogurt tvarohem zcela nahraďte.
Výtěžnost se bude lišit kvalitou a hustotou jogurtu. Na první várku jsem použila klasický bílý jogurt (3,9 % tuku) a smetanu z Kauflandu. Hotový sýr vážil 279 g.


Cenová rekapitulace:
500 g bílý jogurt                  15,- Kč
125 ml 33% smetana             9,- Kč
špetka soli
--------------------------------------------------------------------
celkem  276 g sýru              24,- Kč = 87,- Kč/kg = 8,70 Kč/100 g

Sýr Lučina 100 g stojí cca 20,- Kč
Sýr Lučina 200 g stojí cca 35,- Kč
Sýr Krajanka 100 g stojí cca 15,- Kč

Takže cena je více než příznivá. Práce s tímto sýrem je minimální, chce to jen mít chuť a čas.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
500 g bílého jogurtu, 125 ml smetana 33%, (tvaroh, sůl)

V míse dobře promícháme jogurt se smetanou popř. i tvarohem. Podle chuti můžeme přidat trochu soli. Cedník umístíme do čisté mísy a vyložíme ho plátnem. Na plátno nalijeme obsah mísy. Přikryjeme pokličkou a uložíme na 24 h do chladu. Z jogurtu postupně odkapává syrovátka. Kontrolujeme, aby cedník nebyl potopený v syrovátce. Po 24 hodinách odkapávání ještě sevřeme v ruce okraje plátna a snažíme se odstranit poslední syrovátku. Hotový sýr můžeme jíst samostatně nebo použít k výrobě pomazánek. Odkapanou syrovátku můžeme vypít.

Dobrou chuť!

Read more...

Bedýnky 2013 a jiné...

6. června 2013

Bedýnky 2013
Přáli jsme si déšť a ono ho nakonec místy přišlo až moc.... :-(
Zjišťovala jsem pro Vás, jak to vypadá s letošními bedýnkami, jestli začneme dle předepsaného kalendáře.
Prozatím to tedy vypadá, že se všemu daří, a že můžou bedýnky začít včas, tak jak je uvedeno v kalendáři. Toto je zatím předběžná informace.
Dále potvrzuji uváděné odběrné místo, povolení od Magistrátu jsme letos opět dostali.

Domácí výroba sýrů
Druhý pokus domácího sýru z tvarohu a mléka dopadl na výbornou. Při krájení zůstal krásně hladký jako u sýru cihla. A tentokrát byl se sušenými rajčaty a sušenou bazalkou. Opět tu mám domácí mléko, tak se chystám na třetí dávku.

Dnes mám za sebou výrobu domácí Lučiny. A protože mě to tak nějak začíná pohlcovat, objednala jsem si sýrařský teploměr a syřidlo, které potřebuji pro výrobu mozzarelly. Mozzarella je pro mě výzva, protože její cena není moc hezká.

Naše zahrádka
Letos jsem pěstování zeleniny rozšířila na dvojnásobek. Toto je ta větší část a tak to tam vypadalo před 14 dny, od té doby jsem tam nebyla. Také bylinková zahrádka byla potřeba rozšířit a upravit.

Domácí kompost
S pěstováním zeleniny nutně souvisí hnojení a kompost. Musela jsem se tedy začít starat o to, jak o kompost pečovat a co do něj dávat a co ne. Vzhledem k tomu, že dosud se tam dávala pouze posekaná tráva a shrabané listí, rozhodla jsem se, že si na něj budu každý týden vozit organické zbytky z domova, abych ho obohatila. Přes léto se jedná převážně o bioodpad z bedýnek a z vlastní vypěstované zeleniny a ovoce. Zatím mám vypozorováno, že za týden vyprodukujeme cca 2-3 kg organického odpadu. Přes léto to bude asi více. Jak na tohle myšlení ještě nejsme zvyklí, tak občas něco skončí i v koši ...ale učíme se :-)
Kdo by měl zájem třídit i tento odpad, tak náhodou jsem natrefila na informaci, že popelnice na organický odpad se nachází v Liberci-Kateřinkách, kousek od hospody U dobráka. Ale chápu, že v tomto případě nebude motivace taková, jakou mám já :-)

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP