Mimořádná bedýnka

30. července 2013

Uzávěrka mimořádné bedýnky je v pátek 30.7.2013 v 15 hod. (oprava času). Info jste obdrželi mailem.

Read more...

Jak to u nás roste a neroste....

26. července 2013

Divoká rajčata
.....perfektně dohání, co zameškala. Daří se jim dobře a mají květy. Mám z nich radost, tak uvidíme, jak porostou dál.
I fazole v pozadí jsou pěkné, první už mají cca 5 cm dlouhé lusky.
Ale zalévám a zalévám........jsou to lehce vyvýšené záhony, takže více vysychají.


Ostatní zelenině se celkem daří.


A teď dva pěstitelské nezdary :-)

Dýně, slimáci, cukety....
Udělala jsem letos jednu velkou chybu. Dočetla jsem se, jak je výborné mulčování slámou, ale v danou chvíli už ne, že mulčování slámou a velký výskyt slimáků je šílená kombinace. Slimáci se v té slámě drží a mají k dyním luxusní přístup. Takže kvůli té slamě nebudu mít letos dýně. Po odstranění slámy se velikost 3 dýní, které útok slimáků přežily, za týden téměř zdvojnásobila.
Zhruba před 14 dny jsem ještě na poslední chvíli zasadila semínka cuket. Kupodivu přežila týden veder a vyklíčila. Vypadá to celkem slibně.


Česnek 
......máme sklizen. Vyrostl, to jo, ale velikost palic, lépe řečeno paliček je úsměvná :-) Dalo se to celkem čekat, protože výhonky byly slabé. Pro porovnání přiložena krabička sirek. Přemýšlím, kdo to bude loupat :-)
S česnekem nemám zkušenost, navíc byl pochybného původu, sehnán na poslední chvíli a zasazen někdy v únoru. Letos se na něj budu muset připravit lépe.


Meruňky
Děda mi letos dvakrát přivezl práci - meruňky z Moravy. Ještě, že mám doma pomocníka :-)
Dělali jsme převážně marmelády. Jedna várka s agarem, jedna s Gelfixem. Do přírodního pektinu z jablek jsem se zatím nepustila.
Ale mám jeden tip na dobrý letní koláč: použijte zdejší recept na tvarohový koláč - do těsta stačí jedno vejce - na těsto nasypejte na menší kousky pokrájené meruňky a teprve zalijte tvarohem.



A teď něco z říše hmyzu....

Blýskavka lebedová
Tahle krásná, černo-zelená můra přiletěla k nám do bytu. Jmenuje se blýskavka lebedová. Byla to mravenčí práce najít její jméno, ale nakonec se podařilo díky stránkám http://www.biolib.cz


Tesařík pižmový
Na zahradě opět spatřen pěkný brouk. S babičkou jsme vypátraly, že jde o tesaříka pižmového. Akorát mu chudákovi chybělo kus zadní nohy.....

Read more...

Bedýnky tento týden

22. července 2013

Z důvodu dlouhodobějšího sucha se ruší bedýnky v tomto týdnu - 23.7.2013 (sk. A) a 25.7.2013 (sk. B). Děkujeme za pochopení.

Read more...

Těstoviny s mangoldem, natí z červené řepy a rajčaty

16. července 2013

Musím říct, že vymýšlet název receptu je někdy za trest :-) Je to sice dlouhé, zato však víte, o čem to bude.
Dnešní večeře se ujal Pavel. Schovávala jsem si nať z červené řepy a mangold z chalupy a bylo na čase ho vyexpedovat z lednice. Takže kdo nemá nápad, tady jeden je, a bylo to výborné!
Kromě zeleniny z bedýnky k tomu potřebujete ještě rajče a trochu anglické slaniny - vegetariáni vynechají nebo nahradí něčím jiným. Ostatní nejspíš budete mít doma.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
mangold, nať z červené řepy, rajče, angl. slanina, česnek, oregano/tymián/saturejka, smetana, olej, sůl

Uvařte těstoviny. V kastrolu na oleji orestujte na kostičky nakrájenou anglickou slaninu. Přidejte nahrubo pokrájený mangold, nať z červené řepy (obojí vč. řapíků) a pokrájené rajče. Krátce orestujte a přidejte bylinky dle chuti - oregano, tymián a saturejku. Osolte, promíchejte, přidejte najemno pokrájený česnek a ještě krátce poduste. Na závěr přidejte smetanu a nechte přejít varem. Podávejte se strouhaným sýrem, ideálně parmezánem.

Dobrou chuť!

Read more...

3. bedýnka 2013 - skupina B

Máme tu další bedýnku pro skupinu B.

V bedýnce byla: žlutá a červená cibule s natí, vodnice s natí, červená řepa s natí, oranžová mrkev s natí, mangold, česnek, petržel kudrnka, červený rybíz, bílé zelí/brokolice, salát/cibule s natí/červený rybíz, kopr/oregano/máta/šalvěj.


Pokud nevíte co s mangoldem a natí z červené řepy, tak v závěsu připojím jeden rychlý recept.

Read more...

Bedýnky, jahody a ostatní.....

13. července 2013

K letošním bedýnkám......
Letošní  bedýnková sezóna asi nebude z nejlepších. Váha bedýnek se nám zvyšuje o dost pomaleji oproti jiným rokům. S bedýnkami v roce 2011 bych nesrovnávala, ten rok byl výjimečný, ale loni byla bedýnka touto dobou již o 1-1,5 kg těžší. Paní farmářka si trochu posteskla, že už bývaly fazolky a cukety. Cuketám se nějak nedaří a fazolky jsou teprve v květu. Jak jsem pochopila, tak paní farmářka nemá ani tak strach o množství zeleniny, jako o její pestrost v bedýnkách. Zatím takovou informaci nemám, ale pokud by to bylo nutné, jednu bedýnku v obou skupinách bychom vynechali.
Je polovina července a teprve dozrávají některé druhy třešní, ještě dozrávají jahody.....zkrátka vše je nějak posunuté.
To mi připomnělo....tak trochu odbočím....nedávno se mi dostala do rukou kronika naší obce (kde máme chalupu), byla psána od roku 1925 a každý rok byl zápis o počasí, úrodě a neúrodě, cenách potravin a mimo jiné také o případných úmrtí dětí. Poctivě jsem přečetla každý rok a pokorně si uvědomovala, jak to naši předci vůbec neměli lehké, a zejména v době války. Byly roky, kdy se v obci neurodila žádná jablka, kdy nebyly třešně, ořechy, kdy se urodilo málo obilí a tak dále....a musela se s dostupnými zásobami přežít zima vč. krmení pro zvířata.
Ale spíše, než na plné supermarkety jídla jsem chtěla poukázat, že zkrátka byly a budou i špatné roky, co se počasí a úrody týká.
A jako důkaz náhlých změn počasí přidávám fotku z minulého týdne - vykvetly petrklíče.


Mám tu dále zprávu, že letos paní farmářka nebude nabízet zeleninu k přikoupení (výjimka je nyní česnek) a nebude se nabízet ani med. Jak mnozí určitě vědí z různých zpráv, tak letošním studeným počasím hodně utrpěly včely. Kdo má tedy možnost zásobit se kvalitním medem jinde, ať tak udělá.

Jahody
Tak letos nás Sempra Turnov zklamala. Po samosběru prý jahody nebyly a později pak, po 9. hod. už také ne. A v Sempře ani nebyli ochotní je rezervovat s vyzvednutím odpoledne.
Nakonec jsme měli jahody ze šlechtitelské stanice Moravoseed ve Svijanském Újezdu.
U nás se dělala marmeláda, džem a koktejl. Ještě se chystám na trochu zmrzliny.


Hrobařík obecný
Foto hezkého brouka s ošklivým názvem :-) Schovával se u schodů do sklepa. O hrobaříkovi třeba tady.


Vodnice
Minulý víkend jsem sklidila první dvě vodnice. Jak jsem zjistila, vodnice je celkem náročná na prostor. Pořádně jsem ji nevyjednotila tak šla dost do listů.

Read more...

Nabídka česneku

11. července 2013

Komu jsme to při předání bedýnky nestihli říci, tak ještě uvádím nabídku česneku. Paní farmářka nabízí k prodeji česnek k dosušení. Balení 2 kg (viz foto) za 200,- Kč. Po usušení má česnek cca 1 kg.

Read more...

3. bedýnka 2013 - skupina A

Dnes další bedýnka pro skupinu A.

V bedýnce byla: mladá mrkev s natí, mladá cibule s natí (žlutá a červená), mladý česnek s natí, špenát čtyřboč, kapusta,

mladá řepa s natí, vodnice, kopr (popř. petrželka, yzop, estragon, máta), petržel kudrnka, ředkvičky (popř. mladá brokolice, cibule - není na fotce).  


Mám tu informaci, že vodnici a kopr máme v bedýnce naposledy a pak se možná objeví ještě v podzimních bedýnkách.
Stejně jako loni přidávám radu, že pěknou mladou nať z červené řepy vč. řapíků můžete též konzumovat - bramboráčky nazeleno, zapékané brambory nazeleno.
Špenát čtyřboč můžete konzumovat celý, stonky jsou křehké.

Read more...

Bramborové šátečky s lebedou

10. července 2013

Asi většina z vás viděla zahradní lebedu poprvé. Teda já vlastně taky :-) ...když nepočítám planou lebedu na záhonech. Za syrova jsem ji zatím neochutnala, ale po tepelné úpravě chutná jako špenát. .....možná i lépe.
Problém bude, mít tolik lebedy v bedýnce, abyste jí dokázali naplnit všechny šátečky co jsou na fotce. Měla jsem k dispozici 125 g lebedy, což vyšlo na 4 šátečky. Ostatní jsem naplnila špenátem a pak sýrem a slaninou. Takže kdo by chtěl šátečky vyzkoušet, vezměte lebedu, špenát, mangold popř. i mladé, pěkné listy z červené řepy a tuřínu a připravte si náplň. Nebo si potřebné množství nastřádejte v mrazáku.
Pokud plánujete konzumovat šátečky i druhý den, bude lepší použít polohrubou mouku.
Z jedné dávky vyšlo 13 šátečků a pro energetickou úsporu se mi je podařilo vecpat na jeden plech.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
Těsto: 300 g vařených brambor, 350 g hladké mouky (polohrubé), 1 vejce, 50 g rostlinného tuku, 10 g moučkového cukru, 20 g droždí, 2 lžíce mléka, 1 zarovnaná lžička soli

Náplň: 420 g lebedy (špenátu, mangoldu, listy tuřínu nebo červené řepy, ....), olej, česnek, sůl

1. Omytou lebedu pokrájíme nahrubo a krátce ji orestujeme na oleji. Ochutíme česnekem a solí. Pokud pustí vodu, můžeme lehce zaprášit moukou.

2.Tuk, cukr a vejce dobře utřeme. Přidáme vychladlé a najemno nastrouhané brambory a ještě chvíli třeme. Do směsi přidáme kvásek z droždí, mléka a špetky cukru. Nakonec přidáme mouku a sůl a vypracujeme těsto. Z těsta vyválíme pláty o tloušťce cca 3-4 mm a rozřízneme na čtverce. Plníme nádivkou z lebedy a tvoříme šátečky, okraje dobře uzavřeme. Šátečky skládáme na plech vyložený pečícím papírem (nebo plech vymazaný tukem a vysypaný moukou) a pečeme na 180-200 st. dozlatova.

Dobrou chuť

Read more...

Krémová cibulačka z jarní cibule

4. července 2013

Kdo nemá rád syrovou cibuli do pomazánek a na chleba, nebo má malé děti, které to neradi, protože to pálí :-) přidávám recept na výbornou polévku.
Recept je částečně z kuchařky a částečně vlastní. Kuchařka říká - klasickou cibuli, já říkám - mladou cibuli s natí, kuchařka říká - povařenou cibuli propasírovat a vyhodit, já říkám - nic nevyhodit, kuchařka neříká nic o smetaně, já říkám - zjemnit smetanou ....takže asi tak :-)
Zkuste, jíme ji celá rodina.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept (3 porce)
240 g mladé cibule, 50 g cibulové natě, 40 g oleje, 40 g hladké mouky, 3/4 l vody (vývaru), sůl, pepř, smetana

Cibuli až k natím pokrájíme na kolečka a zpěníme ji na rozpáleném oleji. Přidáme mouku a lehce osmahneme jako světlou jíšku. Za stálého míchání zajileme vodou popř. vývarem, osolíme, opepříme a cca 15 min. povaříme. Přidáme na kolečka pokrájenou cibulovou nať a ještě 5-7 min. povaříme. Hotovou polévku rozmixujeme ponorným mixérem dohladka a nakonec přidáme trošku smetany a necháme přejít varem. Polévku můžeme podávat s opečenými kostičkami z pečiva nebo na kostičky pokrájeným vařeným bramborem.

Dobrou chuť!

Read more...

Salát z vodnice a mrkve

Nesu vlastní a čerstvě vyzkoušený recept z vodnice. Nejlepší a nejjednodušší je vařit jen z obsahu bedýnek, takže jsem k vodnici zvolila mrkev. Jablka se nám s vodnicí mohou potkat až v podzimních bedýnkách. Zároveň se přiznávám, že mladou mrkev z bedýnky konzumují děti a tak jsem sáhla po konvenční. Počítám, že vodnice a větší mrkev ještě v bedýnkách budou.
Zálivka na salát je osvědčená klasika, ale ve finále jsem přidala ještě bílý jogurt a bylo to o dost lepší. (na fotce bez jogurtu).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
100 g vodnice, 80 g mrkve, sůl, cukr, citrónová šťáva, (bílý jogurt)

Vodnici a mrkev nastrouháme nahrubo. Podle chuti přidáme sůl, cukr a citrónovou šťávu a dobře promícháme. Do salátu je dobré přidat ještě bílý jogurt.

Dobrou chuť!

Read more...

2. bedýnka 2013 - skupina B

Dnes obsah bedýnky bez fotky.

V dnešní bedýnce byla: mladá cibule s natí, mladý česnek s natí, mladá mrkev s natí, vodnice, červená řepa s natí, salát, kopr a na výběr - máta (3 druhy), dobromysl (oregano), lebeda, řeřicha

Read more...

2. bedýnka 2013 - skupina A

2. července 2013

Máme tu druhou bedýnku pro skupinu A.

V bedýnce byla: mladá cibule s natí, mladá mrkev s natí, mangold, salát, kopr,


vodnice, mladý česnek s natí, petržel kudrnka, květy měsíčku lékařského.


Fialovobílé bulvy jsou vodnice - popis a recepty.
Květy měsíčku lékařského dává paní farmářka na ozdobu, ale okvětní lístky si můžete dát do čaje nebo je nasušit popř. přidat do salátu.
Velké listy s řapíky je mangold - recepty. Mangold se v bedýnkách určitě ještě objeví, tak pokud chcete vyzkoušet nějaký recept s větším množstvím mangoldu, nastřádejte si ho postupně v mrazáku.
Vypadá to, že nás paní farmářka bude zásobit petrželkou, tak doporučuji přebytečnou petrželku uskladnit na horší časy do mrazáku. To samé asi s koprem.

Read more...

V bedýnce se očekává vodnice....

.....krom jiného samozřejmě :-) Na stránkách zatím žádný recept s vodnicí nemáme a paní farmářka nestíhá připravit letáček, tak uvádím pár receptů, ať se nemusíte trápit s hledáním. Všechny recepty jsou z kuchařek.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Salát z vodnice s jablky
500 g vodnice, 250 g jablek,
zálivka - 1 dcl vody, 50 g oleje, 2 lžíce vinného octa, 1 lžička cukru, sůl, pepř

Oloupanou vodnici a jablka nastrouháme, promícháme se zálivkou, vychladíme a můžeme podávat.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vodnice v žampionovém těstíčku
2 větší vodnice, 2 dcl mléka, 150 g polohrubé mouky, 2 vejce, sůl, 50 g žampionů, olej

Vodnici uvaříme v osolené vodě dopoloměkka. Z mléka, soli, vejce a mouky připravíme hustší těstíčko. Žampiony nakrájíme nadrobno a přidáme do těstíčka. Vodnici nakrájíme na 2 cm silná kolečka, která namáčíme v těstíčku a smažíme na rozpáleném oleji.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vodnice na kyselo
vodnice, máslo, cukr, cibule, kmín, vinný ocet, sůl

Vodnici nakrájíme na malé hranolky, vložíme na máslo, ve kterém byla upražena trocha cukru. Přidáme drobně nakrájenou cibuli, kmín, sůl a duste do měkka. Pak přidáme ocet a podáváme podobně jako dušené zelí.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Salát z vodnice s okurkou
vodnice, cibule, okurka, majonéza, pažitka, sůl, cukr, citónová šťáva

Vodnici nahrubo nastrouháme, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a salátovou okurku. Přidáme zálivku připravenou z majonézy, pažitky, soli, cukru a citronové šťávy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaše z vodnice
vodnice, cibule, pepř, sůl, mléko, žloutky

Vodnici nakrájíme na menší kousky a dusíme na másle s pepřem, solí, cibulí a mlékem. Když je měkká, rozmixujeme ji nebo prolisujeme a promícháme se dvěma žloutky. Podává se jako příloha.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pomazánka z vodnice a křenu
400 g vodnice, 150 g jablek, citronová šťáva, 100 g majolky, 100 g křenu, sůl, cukr, (worcester)

Oloupanou vodnici a jablka nastrouháme, zakapeme citronovou šťávou, přidáme majolku, strouhaný křen, špetku soli, cukru a případně i worcestrové omáčky. Vše zlehka promícháme a mažeme na bílé pečivo.

Read more...

Vodnice (Brassica rapa)


Popis a výskyt:
Vodnice je dvouletá rostlina. V prvním roce vytváří přízemní růžici svěže zelených, hustě štětinatých listů a bulvu. Vodnici znalo už starověké Řecko a provázela lidstvo i po celý středověk. Nakonec však zůstala jen doplňkovou zeleninou, dnes již téměř zapomenutou. Znovu se k ní vrací především farmáři pěstující bio zeleninu. Rostlina je příbuzná s řepkou ladní.
Barva bulvy může být: bílá, zeleno-bílá, fialovo-bílá, červeno-bílá. Dužina je bílá. Chuť je podobná kedlubně či ředkvičkám.

Léčivé účinky:
Jak trochu napovídá název, vodnice obsahuje až z 95 % vodu. Dále je přítomen draslík, silice a éterické oleje. Těm se přisuzuje kladná úloha v trávicí soustavě, protože podmiňují tvorbu žaludečních šťáv a povzbuzují chuť k jídlu.

Užívaná část:
Z vodnice užíváme převážně bulvu, která se může jíst syrová i tepelně upravená. Ke konzumaci je však možné využít i mladou, pěknou nať.

Skladování
Vodnice sklízená na podzim vydrží čerstvá v chladném a suchém prostředí dlouho do zimy. Konkrétně kultivar Albína vydrží ze srpnových výsevů až do Vánoc.

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP