Lesní plody a bylinky

25. července 2011

I když třeba bydlíte v paneláku, můžete si udělat malý výlet do přírody pěšky či na kole, a při té příležitosti nasbírat třeba léčivé bylinky na čaj, lesní plody jako jsou maliny, ostružiny, borůvky, brusinky a houby.
Maliny už letos končí, možná ve vyšších polohách byste je ještě nasbírali. Nyní rostou borůvky, letos je jich však málo. Borůvky můžete dát zamrazit, nebo zavařit jako kompot popř. si z nich udělat žahour třeba k palačinkám, udělat z nich marmeládu či víno. Nebo usušit, sušené borůvky působí proti průjmům.
Brusinky můžete zavařit do malých skleniček třeba ke svíčkové. Ostružiny jsou výborné jen tak do pusy nebo na koláč popř. na marmeládu či víno.
Houby - hlavní houbařská sezóna teprve začne. Houby sbírejte pouze ty, které opravdu znáte. Můžete je usušit nebo z nich udělat smaženici, hubník, řízky nebo dát pod maso.

Při sběru lesních plodů byste se měli chovat k přírodě ohleduplně. Zbytečně nepošlapovat borůvčí, netrhat co nesbíráte, nekopat do nejedlých hub, nebýt hluční a neodhazovat odpadky. S manželem občas nechápeme co všechno jsou lidé schopni v lese odhodit nebo dokonce vyklopit z auta :-(
V teplých letních dnech dejte pozor na zmije. Poznamenávám, že zmije jsou chráněné!

Read more...

3. bedýnka 2011

21. července 2011

Tak tu máme dnes třetí letošní bedýnku a s ní jsme si přivezli i kus mokrého pole :-) Dnes jsem to sklízení paní farmářce tedy nezáviděla. Bedýnka je zase o něco těžší a byla v ní: žlutá a oranžová mrkev, cibule, tuřín,

 brambory (odrůda Impala), patizon, cuketa, bazalka citronová a trpasličí.

 Je možné, že jste někdo měl bazalku pouze citronovou. Na příště paní farmářka slibuje cukety a patizony menší, tak uvidíme jestli na nás s tím růstem počkají :-) Měla též zasázené žluté cukety, ale ty bohužel nějak nevzešly. Přejeme příjemné vaření!

Read more...

Tuřín v žampionovém těstíčku

Doma jsem z knihovny "oprášila" kuchařku VAŘÍME ZE ZELENINY od Evy Stlukové a zkusila vybrat nějaký ten recepty pro dnešní bedýnku. Tento recept je sice uveden s vodnicí, ale vodnice je velmi blízká tuřínu. Osobně mám na žampiony alergii, takže já ho nejspíš vyzkouším třeba v bylinkovém těstíčku popř. bych raději zvolila formu zapečeného tuřínu v troubě. Těstíčko je dobré, ale dost natahuje olej. Navíc jídla zapečená v troubě se nemusí hlídat :-)
Kdo bude vařit, může nám třeba zaslat foto.
-------------------------------------------------------------------------------
Recept
2 větší tuříny, 2 dl mléka, 150 g polohrubé mouky, 2 vejce, sůl, 50 g žampionů, olej

Tuřín uvaříme v osolené vodě do poloměkka. Z mléka, vajec, soli a mouky připravíme hustší těstíčko. Žampiony nakrájíme na drobno a přidáme do těstíčka. Tuřín nakrájíme na 2 cm silná kolečka, která namáčíme v těstíčku a v rozpáleném oleji smažíme. Jako přílohu můžeme zvolit brambory nebo bramborovou kaši popř. zeleninový salát.

Read more...

Zprovozněny komentáře

20. července 2011

Na upozornění jedné odběratelky bedýnek, že zde nefungují komentáře se mi dnes podařilo komentáře zprovoznit, pouze však formou vyskakovacího okna. Nastavení komentářů pod příspěvěk nefunguje. Pokud by měl někdo zkušenosti a dokázal by poradit, budu moc vděčná. Děkuji.

Read more...

Jak se na farmě pěstuje - hnojení

V souvislosti s nedávnou "aférou okurek ze Španělska" a bakterií E.coli jsem se paní farmářky zeptala jakým způsobem zeleninu pěstuje a jak ji hnojí, že by to určitě všechny bedýnkáře také zajímalo. Na internetu se v některých diskuzích na toto téma objevovali příspěvky, které velmi hanili bio zeleninu a zeleninu z ekologického zemědělství. Z nedostatku času se k tomuto příspěvku dostávám až teď. Paní farmářka měla na jaře také plné ruce práce, takže v krátkosti mi sdělila toto:
"S pěstováním je to jednoduchý. V biorežimu jsou některé chemické přípravky povolené, ale já přesto nepoužívám žádné. Hnojím pouze statkovým hnojem - kravským, ovčím a kozím."
Také jsem na jaře nestihla vložit tuto fotografii, takže kůzlátko až nyní. Od jara se na farmě narodilo 6 kůzlat (od 4 koz), 4 jehňata (od 4 ovcí) a v září by se mělo narodit telátko.

Read more...

Kuřecí maso s tuřínem

Další recept s tuřínem nám zaslala paní Lenka. Děkujeme.
A po menší pauze nyní doplňuji, že jsem tento recept vyzkoušela, ale s malými změnami a bylo to výborné! 
---------------------------------------------------------------------------------
Recept
kuřecí řízky (prsní nebo stehenní), tuřín, cibule, bujón, olej

Do kastrůlku dame trochu oleje a na něm orestujeme cibuli. Kuřecí řízky nakrájíme na kostičky a přidáme k cibuli. Necháme zatáhnout, pak přilejeme trochu vody a vložíme kostku bujónu (každy podle toho jaký používá). Necháme dusit dokud maso nezměkne a těsně před koncem přidáme nahrubo nastrouhaný tuřín (množství je na každém). Krátce podusíme a můžeme podávat třeba se šťouchnými brambory.

Recept 2 (foto)
kuřecí řízky (stehenní), půl většího tuřínu, olivový olej, čerstvý tymián, mořská sůl, 2 lžíce hl. mouky, sojová omáčka (kvalitní - bez glutamátu sodného)
Kuřecí maso nakrájíme na větší kousky a dáme do kastrolu na rozpálený olej. Maso krátce opečeme, přidáme tymián, sůl a podlijeme trochou vody. Přidáme cca 1 lžíci sojové omáčky a chvilku dusíme. Mezi tím si nahrubo nastrouháme tuřín, přidáme k masu a dusíme do měkka. Když je maso i tuřín měkké, zahustíme moukou rozmíchanou ve studené vodě. Můžeme podávat s bramborem nebo rýží.

Dobrou chuť! 

Read more...

Pečená červená řepa s tymiánem

V bedýnce se opět začala objevovat naše oblíbená červená řepa :-)
Na další zajímavou úpravu nám zaslala recept paní Lenka. Ještě jsem neměla možnost vyzkoušet, takže zatím bez fotografie.
----------------------------------------------------------------
Recept
červená řepa, máslo, čerstvý tymián, ocet (obyčejný nebo balsamiko), sůl (mořská)

Očištěnou řepu rozdělíme na 4 listy pečicího papíru (větší rozkrojíme), přidáme snítku tymiánu, lžičku másla a zakápneme octem (balsamiko nebo obyč.). Balíčky volně zabalíme a pečeme 30-40 minut na 180 st. C (podle velikosti, aby řepa změkla). Po upečení rozbalíme, posolíme (nejlépe hrubou mořskou solí) a můžeme podávat v papíře.

Poznámka autorky: Naše rodina to jí “jen tak” nebo je to výborná příloha k masu.

A ještě dodávám pro takové jako jsem já :-)  ..........jedna řepa do jednoho papíru, druhá řepa do druhého papíru atd. ..... :-)

Read more...

Domácí rybízová marmeláda

Kdo jste měl nebo máte možnost většího množství rybízu, můžete si kromě koláče udělat domácí šťávu nebo marmeládu. Na chalupě nám konečně rybíz dozrává, takže první sklizeň šla na marmeládu. Zbytek půjde do mrazáku a do vína :-)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
rybíz (rybízová šťáva 2 l), 2 kg cukru, 3x Gelfix extra od Dr. Oetker, kyselina citronová

Natrhaný rybíz vypereme v jedné vodě a necháme chvilku okapat. Pomocí odšťavňovače nebo lisu vylisujeme šťávu. Množství rybízu jsem zapomněla zvážit, ale vylisované šťávy bylo něco málo přes 2 litry. K odšťavnění jsme použili odšťavňovač zn. Breville, model JE15. K žádnému ucpávání u něj nedochází, pouze odpad je dost mokrý, takže je potřeba ho prolisovat vícekrát dokud není téměř suchý.
Do šťávy zamícháme 3 ks želírovacího prostředku Gelfix extra smíchaného se šesti lžícemi cukru (dle návodu). Přivedeme k varu a 1 minutu povaříme. Dle chuti přidáme cca 2 kg cukru a 2 lžičky kyseliny citronové. Vše povaříme 5 min. Z vrchu sebereme vzniklou pěnu a horkou marmeládu plníme do čistě vymytých a vysušených skleniček a pořádně zavíčkujeme a označíme letošním datem. Z tohoto množství je cca 15 přesnídávkových skleniček marmelády.
Rybízovou marmeládu můžete použít například k namazání na chleba, na pečení (na perník, na dort, do řezů), do svíčkové omáčky popř. místo brusinek, do jogurtu a na slepování cukroví.

Read more...

Domácí ledový čaj s limetkou (citronem) a medem

Přemýšlela jsem jak donutit skoro tříleťáka více pít a tuhle jsem si vzpomněla, že bych mohla udělat ledový čaj. V obchodě zrovna neměli citrony po kusech, tak jsem si vzala jednu limetku. Čaj byl výborný, ale pití nakonec zůstalo jen na mě :-)
------------------------------------
Recept
2 sáčky černého čaje, limetka (citron), med, kostky ledu

Sáčky čaje vložíme do větší konvice a zalijeme horkou vodou (cca 0,5 l). Necháme vyluhovat dle návodu na krabičce. Po té přilijeme až trojnásobek studené vody (můžete i více). Přimícháme asi 3 lžíce medu a vymačkáme cca půl řádně omyté limetky nebo citronu. Pořádně zamícháme a vložíme na chvilku do lednice. Čaj se krásně "vyčistí" a u dna zůstane sedlina. Čaj lijeme do sklenic a přidáme kostky ledu.
Sílu a chuť čaje si každý musí upravit sám dle chuti.

V zásadě nejde o nějaký recept, tuto banalitu zvládne připravit každý, jde spíše o tip co si můžete doma připravit v horkých letních dnech bez zbytečné chemie (vyjma chemicky ošetřených citronů - pokud si tedy nekoupíte BIO) a konzervantů.

Dobrou chuť!

Read more...

2. bedýnka 2011

13. července 2011

Od včera tu máme druhou bedýnku a je o poznání plnější, takže hurá
do vaření :-)
V bedýnce byla: mrkev, červená řepa, tuřín, cibule, minipórek :-) a patizon nebo cuketa.
Patizonů a cuket letos asi moc nebude, prý se do květů pustili slimáci. Uvidíme co se paní farmářce podaří ubránit. Pokud ještě nějaké patizony budou, tak se příště hlaste kdo jste v bedýnce neměl a máte o něj zájem.

Pokud máte nějaký zajímavý recept, můžete nám ho poslat. ....prozatím e-mailem. V zimě jsem zde dávala novou šablonu a nefungují komentáře. Zatím se mi nepodařilo je zprovoznit.

Read more...

K obsahu bedýnek v průběhu sezóny

12. července 2011

Tento příspěvěk je určen pro ty, kteří si dobře nepřečetli náš způsob bedýnkování nebo si ještě nejsou jistí jak to s bedýnkami bude.

Farma v Klokočí nemá příliš velké pole a nezajišťuje si další odbyt jinou formou než přímým prodejem na poli a bedýnkami. Takže zpočátku sezóny kdy zelenina teprve roste jsou bedýnky o něco menší. Postupně v průběhu sezóny se budou zvětšovat a v období svého vrcholu se můžou pohybovat až kolem 7-8 kg. Takže pokud zpočátku sezóny jsou např. 3kg a postupně se zvětšují, průměrně za sezónu dojdeme na min. 5 kg zeleniny a ovoce stále za stejnou cenu, jak je uvedeno na našich stránkách.
Pokud se v srpnu přidají další odběratelé, Ti budou mít bedýnky pouze cca 5 kg.

S naší farmou tedy nelze zaručit stále stejnou váhu. Proto když se k bedýnkování přihlásíte zpočátku sezóny, je potřeba zeleninu odebírat celou sezónu (s výjimkou např. dovolené).
Kdo by se chtěl ještě na něco zeptat, může nás kontaktovat: bedynkovani@seznam.cz

Read more...

Oregano neboli Dobromysl obecná (Origanum Vulgare)

2. července 2011

Na dotaz jedné odběratelky bedýnek, co je to za bylinku ve svazečku spolu s oreganem, ještě uvádím, že jde také o oregano, ale jiný druh.

Historie: Pěstování a užívání dobromysli má dlouhou historii a provází ji mnoho legend, které vyzdvihují její pozitivní vlivy na své okolí a člověka. Ve starověkém Egyptě byla používána jako dezinfekční a konzervační prostředek. Vysazena na hroby, symbolizovala spokojený spánek zesnulých, kolem lidského obydlí měla zajistit štěstí a ochranu před zlem. Byla přísadou do nápoje lásky. Věřilo se, že působí jako protijed při hadím uštknutí a hojí žal u lidí i zvířat. Větvičky byly vplétány do svatebních věnečků, nebo položeny vedle díže s mlékem měly zabránit jeho zkysnutí při bouřce. Dobromysl byla součástí parfémů, vonných směsí, leštěnky na nábytek působící proti napadení červotočem. Mladé výhonky obsahují fialovo-hnědé barvivo, kterým se barvila zásnubní roucha.

Popis: Dobromysl nebo také oregano (Origanum vulgare) patří stejně jako majoránka do čeledi hluchavkovitých. Některé zdroje uvádějí, že je známo 20-40 druhů a dále řada kultivarů.

Jejich domovinou je Středomoří, Evropa a jihozápadní Asie. Obecně lze říci o celém rodu, že rostliny prospívají na slunečném stanovišti v sušší, propustné hlinito-písčité zemině, kde získají nejsilnější aroma listů. Jejich odolnost při pěstování v našem klimatu se liší dle druhu a pro úspěšné pěstování je k tomuto nutné přihlédnout a u citlivějších učinit potřebná opatření.

Nejodolnější a zároveň pro využití v kuchyni a léčitelství nejdůležitější je dobromysl obecná (O. vulgare) a její odrůdy. Přírodní druh roste jako 60-80 cm vysoká dřevnatějící trvalka, jsou však vyšlechtěny nízké a kompaktní odrůdy vysoké pouze 20-30 cm. Mezi rarity patří kultivary, které mají žluté nebo panašované listy a mohou tak vytvářet v záhonech zajímavé barevné kontrasty. Vzrůstnější oregána jsou vhodná do bylinkových i trvalkových záhonů a přírodních zahrad. Nízké lze kromě téhož použití vysazovat také na skalky, mezi kameny a jsou vhodná také pro pěstování v nádobách. Mohou být též okrasné bílorůžovými květy, které rozkvétají v létě. Do rodu Origanum dříve patřila i majoránka (O. majorana), dnes řazená do samostatného rodu jako Majorana hortensis. Pěstujeme ji jako jednoletou rostlinu.

Pěstování a péče: Aby dobromysl prospívala, potřebuje výborné odvodnění i dobrou cirkulaci vzduchu. Spokojí se s průměrně úrodnou půdou. Vyberte jí místo na plném slunci.
Pokud je půda příliš mokrá, dobromysl může začít trpět hnilobou a houbovými chorobami. Mezi zaléváním byste měli nechat vyschnout několik centimetrů vrchní vrstvy půdy.

Pravidelně zaštipujte stonky, aby se rozvětvovaly a oddálilo se kvetení. Pokud chcete, můžete zastřihnout koncem srpna všechny stonky na 5 cm od země.

Časem se rostlina mírně rozroste novými odnožemi. Jestliže chcete pěstování dobromysli rozšířit, vyryjte na podzim rostliny a rozdělte je, nebo zasaďte řízky, buď zjara, nebo na podzim.

Oregano může přežít zimu v květináči na slunném okenním parapetu s dobrou cirkulací vzduchu. Pro pěstování dobromysli v bytě můžete začít se zakořeněnými řízky.

Začněte opatrně sklízet, jakmile jsou rostliny asi 15 cm vysoké. Dobromysl pokvete počátkem léta. Nejlepší doba ke sklizni lístků na sušení je tehdy, kdy už jsou vidět poupata, ale ještě nerozkvetla.

Dobromysl je nejlepší, když se používá čerstvá. Pokud ji sklízíte ráno pro pozdější použití, operte stonky a dejte je do chladničky, nebo je skladujte ve sklenici s vodou na pracovní desce v kuchyni.

K sušení zavěste svazečky dobromysli na teplé, vzdušné místo. Neotrhávejte lístky ze stonků. Vydrží déle, když budete skladovat celé stonky ve skleněných nádobách na tmavém místě. Lístečky odstraňte ze stonků až těsně před použitím.

Lidové léčitelství: Používání dobromysli v lidovém léčitelství bylo velmi hojné a zahrnovalo mnoho potíží, kterými strádá lidské tělo i duch. Celá nadzemní část obsahuje léčivé látky a může být použita ve formě čajového odvaru, koupele, k inhalacím i v čerstvém stavu. Léčí chřipku, kašel, bolesti hlavy, menstruační křeče, uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Podporuje chuť k jídlu a trávení. Zevně dezinfikuje poranění, bodnutí hmyzem, mírní otoky a žvýkaní listů uleví při bolestech zubů. Silice patří v medicíně mezi nejlepší antiseptika. Dobromysl je také důležitou medonosnou rostlinou.


Použití v kuchyni: Intenzivní aroma a nezaměnitelná chuť pravé dobromysli je cenným kořením ke všem jídlům s rajčaty, k pečenému masu a zelenině. Jeho nepostradatelnost zejména ve středomořské kuchyni je známá. Neobešla by se bez něj pizza, saláty, polévky a mnoho jiných pokrmů.

Zdroj a více zde: http://www.garten.cz/a/cz/4348-origanum-vulgare-dobromysl-oregano/, http://www.zahradkar.org/archiv.php?kat=2011/04/s20

Read more...

Kyselina listová

1. července 2011

Všimli jsme si, že jsou mezi vámi i nějaké těhulky :-)  (....přejeme krásné a hlavně zdravé miminko!). Možná to při podzimních bedýnkách nebylo pod bundou vidět, ale u nás máme nový přírůstek od konce ledna, takže ideálně načasované pro příkrmy :-)

Doporučuje se, že těhotné ženy by měli mít větší přísun kyseliny listové.
Kyselina listová je obsažena především v listové zelenině. Listová zelenina je zelenina, u které jsou konzumní časti listy nebo stopky. Tato zelenina bývá nejčastěji konzumována syrová v různých salátech. Nejzajímavější účinek této zeleniny je, že pravidelná konzumace může snížit riziko rakoviny. Listová zelenina obsahuje chlorofyl. Vařením se jí však zničí až 95 %.
Příklady listové zeleniny: špenát, zelí, kapusta, saláty atd.
 
Takže myslím, že včerejší bedýnka je pro těhotné ženy celkem ideální. Samozřejmě za předpokladu, že co nejvíce zelených částí zkonzumují za syrova např. do různých pomazánek a salátů.
 
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_listová

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP