Cukrový hrách vařený na páře

23. července 2015

Loni jsme měli vysazené 3 druhy hrášku a otestovali jsme, který nám bude nejvíce vyhovovat. Měli jsme Zázrak z Kelvedonu, Oskar a Ambrosii.
Téměř všichni jsou zvyklí, že z hrachu jíme pouze kuličky, avšak cukrový hrách Ambrosia se dá jíst celý. Teprve loni mě napadlo ho takto celý zkusit i uvařit a byla to lahůdka. (Rawfoodaci nečtou :-)
V obchodě běžně koupíte hachové lusky, ale krom toho, že jsou již celkem dost přezrálé, tak mají zespodu obalu typický pergamen, pro který se nedají konzumovat celé lusky. Stejné je to i s fazolemi.
Takže letošní volba padla pouze na Ambrosii. Konzumaci těchto lusků bych trochu přirovnala ke konzumaci ryb. Nemají pergamen, ale přeci tam ještě na boku zbývá malé vlákno, které my odstraňujeme.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
lusky cukrového hrachu, sýr balkánského typu (nebo jiný slanější)

Hrachové lusky omyjeme odstraníme špičky směrem k vnitřní straně (takto se částečně odstraní i jedno vlákno).
Takto očištěné lusky dáme vařit na páru na 6-8 min., ne déle, ztratily by svěže zelenou barvu.
Vařené servírujeme jako zeleninovou přílohu nebo samostatné jídlo a sypeme nahrubo nastrouhaným balkánským sýrem nebo jiným oblíbeným sýrem.

Read more...

Domácí rybízová marmeláda bez pektogelu

Loni jsem testovala, co doma můžete vyrobit z 0,5 kg červeného rybízu, když ho nechcete dát na koláč nebo vám vadí zrníčka.
S použitím pouze rybízu a cukru můžete vyrobit marmeládu nebo šťávu. Při výrobě marmelády je potřeba dodržet tento postup. Kdybyste rybíz nejprve odstavnili, tak vám marmeláda neztuhne.
Tuhost marmelády je dostačující pro mazání na chléb, pro slepovani cukroví bych volila přidání pektinu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
500 g červeného rybizu, cukr dle chuti

Dobře opraný rybíz dáme do hrnce, tyčovym mixerem rozmixujeme a přivedeme k varu. Přidáme cukr dle chuti a za stálého míchání povaříme cca 5 min. Pak ihned takto povařený horký rybíz propasirujeme skrz cednik trychtyrem rovnou do čistých a suchých skleniček a zavickujeme. Necháme pár dní stát.

V případě, že chcete vyrobit šťávu, je potřeba při vareni přidat trochu vody, aby byla šťáva tekuta.

Omlouvám se za diakritiku, až budu mít chvilku, tak opravim.

Read more...

Šrucha zelná (Portulaca Oleracea)

10. července 2015

.... lidově také portulák. Je to plevel, ale také užitečná listová zelenina. Šrucha zelná ve vaší bedýnce je velkolistá odrůda a byla vypěstovana že semínek Semo.
Šrucha má kolem 40 odrůd s listy lišícími se velikostí, typem růstu nebo barvou a jako výborná zelenina se pěstuje po celém světě.

Popis:
Šrucha je jednoleta bylina, většinou s polehavymi, cca 25-30 cm dlouhými, načervenalými lodyhami. Listy má úzce vejčité, květy nenápadně žluté. Kvete od července do října.

Použití v kuchyni:
Šruchu můžeme konzumovat čerstvou i tepelně upravenou. Přidávat lze do salátů, polévek, dušených pokrmů, dresinků nebo ji můžeme upravit jako špenát.

Chuť šruchy je nakyslá, může být i mírně svíravá. Šrucha však mění během dne svoji chuť.
Ostřejší a svíravé tóny způsobené kyselinou jablečnou jsou výraznější ráno. V poledne nebo odpoledne při plném slunci se kyselina jablečná v listech šruchy metabolizuje a její listy jsou tak jemnější a nasládlé.

Léčivé účinky:
Šrucha je bohatým zdrojem vitamínů a antioxidantů. Obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných kyselin (vyšší než jakákoliv jiná listová zelenina), vitamíny A, C, B a karotenoidy, hořčík, vápník, draslík, železo.

Upozornění: šrucha se nedoporučuje konzumovat v době těhotenství a nachlazení, a lidem se slabým zažívaním.

Skladování:
Šruchu konzumujte nejlépe ihned po sklizni. Krátkodobě ji můžete skladovat v lednici v navlhčeném ubrousku či mikrotenovém sáčku.

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP