Sázení stromů a keřů u paní Hudské

19. října 2010

V neděli 17.10.2010 se u paní Hudské uskutečnila brigáda na sázení ovocných stromů a keřů, které jsme se také zůčastnili. Ikdyž jsme měli sami na chalupě ještě spousta nedodělané podzimní práce, snažili jsme se paní farmářce spolu s dalšími lidmi, které oslovila pomoci a také jsme si u ní rovnou vyzvedli stromky, které nám z Moravy přivezla.
Sázely se staré odrůdy od pana Peška http://www.stareodrudy.org/, vše vysokokmeny nebo špičáky. Paní Hudská si přivezla všechny možné odrůdy stromů, některé i co se letos k prodeji na internetu nenabízí.

Sázení proběhlo na dvou místech. Dopolední a polední sázení (asi 33 stromů) se uskutečnilo v Klokočí-Rohlinách, kde jsou na pastvě i zvířata. Po zasazení a zalití všech stromů, nás paní farmářka pohostila dýňovou polévkou a dýňovým "biftekem" s chlebem.



Odpolední sázení včetně stavění plotu se konalo v Rakousích dole u Jizery, kde byl zbytek stromů a všechny keře (asi 17 ks) a kde se dělal oheň s možností opečení špekáčků.


Celá neděle byla krásná a slunečná, takže se pracovalo téměř samo. Ikdyž nás tam bylo celkem hodně, nestihlo se udělat celé oplocení.

Je jasné, že zasazené stromy a keře budou pořádně plodit ovoce až za několik let, ale i tak se můžeme těšit, že někdy v budoucnu nás všechno to ovoce může čekat v našich bedýnkách.
Děkujeme paní farmářce za příjemně a užitečně strávený den!
------------------------------------
Co se sázelo:
Jabloně - Astrachán bílý, Banánové zimní, Boskoopské, Grávštýnské červené, Malinové hornokrajské, Malinové holovouské, Kožená reneta zimní, Panenské české, Smiřické vzácné, Strýmka, Matčino, Řehtáč soudkovitý, Jeptiška, Hájkova muškátová reneta, Kasselská reneta, Hedvábné červené letní, Gdánský hranáč, Hvězdnatá reneta, Kalvil červený podzimní, Kardinál žíhaný, Parména zlatá zimní, Boikovo
Hrušně - Amanliská, Madame Verté, Merodova, Pařížanka, Solanka, Špinka, Williamsova, Sterkmanova, Praskule, Jačmenka, Krvavka, Muškatelka
Švestky - Durancie, Oulinská renklóda, Mirabelka nanycská, Čačanská lepotica, Katinka, Althanova renklóda, Jojo, Hanita
Třešně - Karešova, Kordia, Rivan
Višně - Újfehértoi fürtös, Érdi bötermö
Meruňka
Jeřáby - Moravský sladkopoldý, Granátový
Arónie
Jedlé kaštany
Kiwi
Nashi
Dřín
Rybízy
Angrešty
Josta
Maliníky
Muchovník
Kdoulovec
Mišpule
Moruše
Oskeruše
Hlošina
Hloh
Růže dužnoplodá
Tatarka - tatarova hruška
Zimolez

Read more...

6. bedýnka

12. října 2010

Dnes jsme vám přivezli poslední letošní bedýnku. Vzhledem k tomu, že je již téměř polovina října, je bedýnka bohatá a pestrá. Paní farmářka ji sestavila z toho, co prý ještě na poli zbylo a z produktů, které má i na uskladnění. Některým z vás jsme opět přivezli kachny a králíky a také přiobjednaný mošt, med, jablka a švestky. Co se týká králíků, tak ty byly možné k odběru na poslední chvíli místo kachen, na který měla paní farmářka větší odbyt než předpokládala.

V poslední bedýnce tedy byly: 2 dýně Hokkaido, brambory, jablka, cibule, 100% čerstvý jablečný mošt, petrželka,


žlutá a oranžová mrkev, červená řepa a pórek.


Všem odběratelům letošních bedýnek moc děkujeme za to, že se k nám přidali a také za tolerantnost s našimi pozdními příjezdy :-) a budeme se těšit, že všichni dosavadní odběratelé se k nám přidají i příští rok, ikdyž chystáme, možná pro někoho méně příjemné změny.

Zvláštní poděkování patří i naší farmářce paní Hudské, která se nám snažila vyjít vstříc a myslím, že pro nás i přes absenci některých produktů připravovala pestré a bohaté bedýnky. Také se necháme překvapit jak budou vypadat bedýnky zpočátku sezóny, které jsme letos nestihli. Obecně však všichni musíme počítat s tím, že ne každé zelenině se v této oblasti a nadmořské výšce daří, takže určitě je a bude rozdíl v našich bedýnkách a bedýnkách, které jsou například z Polabí nebo Litoměřicka.

Na našich stránkách se mimo sezónu budou nadále objevovat recepty, také během listopadu přibudou nové podmínky na příští rok a chystáme i změnu vzhledu těchto stránek. Budeme se tedy těšit, že sem zavítáte i mimo bedýnkovou sezónu.

Read more...

O dýni Hokkaidó a dýňové recepty od farmářky paní Hudské

10. října 2010

DÝNĚ HOKKAIDO - čerstvá zelenina po celý rok

NEBOJTE SE DÝNĚ!!
Makrobiotikům je Hokkaido již po dlouhá léta zeleninou léčivou. V současné době naštěstí už také nám –obyčejným smrtelníkům. Stává se zeleninou doslova populární. Není to totiž dýně obyčejná. Nejeden z mých známých, který se na jídlo připravené !Z DÝNĚ! nejprve nechtěl ani podívat, musel nakonec přiznat, že jediná vada pokrmu je v tom vědomí, že je připraven ze zeleniny s tak neoblíbeným až opovrhovaným názvem.

Následující recepty nepocházejí z makrobiotické příručky (i když i tam jsem nalezla inspiraci). Jsou z obyčejné kuchyně, ve které se denně svádí boj s klasickou vybíravostí mlsných strávníků. Doporučuji zavádět Hokkaido do jídelníčku postupně a chytře. Nepodávat při první „dýňové prezentaci“ vařenou či pařenou, ale zkusit některý z následujících pikantnějších receptů. Nebát se kombinace s běžnými potravinami - třeba i méně zdravými. Pořád lepší vepřové s dýní než bez ní. Věřím, že zdraví zdravé výživy je do značné míry v její pestrosti. A podaří-li se Vám překonat počáteční předsudky, doufejte, že i čas těch výborných dýňových plátků jen tak na páře přijde.

Dýně Hokkaido
je vzácný příbuzný našeho běžného typu dýně, avšak nesrovnatelně chutnější a výživnější. Na japonském ostrově Hokkaido se pěstuje, avšak pochází z Nové Anglie. Vyskytuje se u nás v barvě žluté až sytě oranžové, či bělavě stříbrné až tmavě zelené. Stále častěji se setkáváme i s jinými obdobnými druhy dýní (pečárka – bílá, zploštělá, nebo tzv. buttercup – sytě zelená hrnkovitého tvaru …), dužina by měla být vždy oranžová.

Chutí je Hokkaido blíže bramboru než dýni běžně pěstované u nás – sytá, moučná, sladší, s nižším obsahem vody (její chuť lze též přirovnat k jedlému kaštanu).

Je většinou menší, běžně váží 0,7 – 2,5 kg, ale někdy se nám podaří vypěstovat i dýni o váze 5 kg (dle našich zkušeností na chuti svou rozměrností neztrácí). Široké uplatnění nalezne Hokkaido při přípravě jak slaných, tak sladkých jídel, v běžné české kuchyni i v kuchyni makrobiotické.

Účinek na lidský organismus
Dýně obsahuje téměř všechny vitaminy (zejména pak A, betakarotén, B1, B2, B3), z minerálních látek především draslík, hořčík, železo a měď a to v optimálním poměru. Semena dýní, jsou velkou zásobárnou zinku, dále hořčíku, vápníku, železa a fosforu.

• používá se k léčbě poruch funkce žaludku, sleziny a slinivky břišní, k léčbě cukrovky
• vysoký obsah draslíku a nízký obsah sodíku činí z dýňové dužiny výborný lék na srdeční a ledvinové poruchy
• má močopudné a žlučopudné účinky
• snižuje hladinu cholesterolu v krvi
• mírně opražená loupaná semínka příznivě ovlivňují problémy s prostatou
• posiluje organismus, pomáhá při jeho detoxikaci (váže toxické látky, rozpouští je a usnadňuje jejich vyloučení z těla), je zdrojem vlákniny
• pro nízký energetický obsah ji lze doporučit do jídelníčku redukčních diet

Skladování
Dobře uskladněná dýně může vydržet dle našich zkušeností v nezměněném stavu do další sklizně (některé až 13 měsíců). Je zcela výjimečná svou trvanlivostí a schopností uchovat si původní vlastnosti po celou dobu skladování.

Vhodné je sušší, chladné místo (bez mrazu), bez větších výkyvů teplot, ideální teplota pak kolem 10 st.C. Osvědčily se suché sklepy či suterény, neobývané místnosti nebo chodby. Běžně zákazníci skladují své dýně i v bytě (například v ložnici na skříni). Takový způsob lze doporučit pouze na kratší období, ale za pokus rozhodně stojí a dýně vám navíc poslouží jako nevšední pěkná dekorace.

V kuchyni
Jak dýni připravit, aneb vegetariánská zabijačka

- dýni jednoduše omyjeme (ušmudlané nemyté se neprodávají pro lenost farmářů, nýbrž ve snaze umožnit skladovatelnost co nejdelší), rozpůlíme, nebo oddělíme menší výseč. Vyndáme semínka – ta usušená později louskáme nebo sejeme. Lžící vydlabeme i ostatní měkké části (spořivci vaří z měkkých částí polévku, já doporučuji raději koupit na zimu o pár dýní víc – jak mi dýně chutná, vycpávka mi nechutná). Některé recepty navádějí k loupání, já sama dýni neloupu.

DÝŇOVÁ POLÉVKA
Dýně - cca 0,5 kg, olej, 2-3 stroužky česneku, špetka soli, drceného kmínu, zelená nať (petrželová, mrkvová, celerová, cibulová, pažitka, špenát, řeřicha …– čerstvá či sušená)

Na oleji osmahneme pokrájenou dýni a kmín a podlijeme vodou. Osolíme, okořeníme a dusíme do měkka. Dýni rozmačkáme vidličkou, šťouchadlem na brambory nebo propasírujeme či rozmixujeme. Je-li třeba, přidáme ještě vodu a nakonec česnek a nať.

• Dochutit možno: osmahlou cibulí, sojovou omáčkou, misem (solená pasta z obilí), Solčankou (směs bez glutamanu sodného), mořskou řasou, masovým vývarem
• Vydatnějším pokrm učiníme přidáním rýže, nebo rýžových nudlí, jáhlami, pohankou, bramborem …
• Dále možno obohatit: brokolicí, kukuřicí i jinou zeleninou, sezamovými či slunečnicovými semínky …
• Nakonec osmaženými kostičkami chleba, které před dosmažením můžeme ještě posypat sýrem

BIFTEK HOKKAIDO
Dýně – cca 0,5 kg, 3 rajčata nebo 2 lžíce rajského protlaku, asi lžíce sojové omáčky, větší cibule, 1-2 špetky sladké či pálivé papriky a soli

Dýni osmahneme na oleji, poprášíme paprikou, přidáme nadrobno nakrájená rajčata nebo protlak, sojovou omáčku a sůl. V případě potřeby mírně podlijeme a dusíme do měkka. Kousky rozmačkáme, vzniklou hmotu necháme zchladnout.
Před podáváním vmícháme nadrobno nakrájenou čerstvou cibuli. Pomazánku natíráme na počesnekované topinky, nebo (po dochucení česnekem) na pečivo.

DUŠENÁ MRKEV S DÝNÍ
Díl mrkve, díl dýně, olej, sůl

Zeleninu osmahneme na oleji, osolíme, přiklopíme a necháme dusit ve vlastní šťávě, v případě potřeby mírně podlijeme.
Takto upravenou dýni podáváme s bramborem, rýží či jiným obilím – je vhodná jako příloha ke zpestření jakéhokoliv pokrmu.

• Smažit můžeme též na cibuli, před dušením můžeme přidat i další zeleninu, např. hrášek, kukuřici, květák, brokolici, kedlubnu, tuřín …….
• Také lze dochutit citrónovou šťávou nebo umeoctem či dokonce navrch osmaženou slaninou

ZAPÉKANÁ POHANKA S DÝNÍ A ZELÍM
Díl (nejlépe hrnek) pohanky, díl pokrájené dýně, díl na kostičky pokrájených syrových brambor, díl kysaného zelí, 2 cibule, olej, špetka kmínu a soli

Na dno zapékací misky nalijeme tenkou vrstvu oleje a dáme rozpálit do trouby. Na horký olej vysypeme pokrájenou cibuli a smažíme dozlatova (stále v troubě). Přidáme pohanku, dýni, brambory a kmín, taktéž osmahneme. Nakonec zelí, sůl a podlijeme asi dvěma díly vody. Dusíme pod pokličkou do změknutí, v závěru mírně zapečeme.

• Mlsnější strávníci si mohou v začátku přípravy na cibuli přihodit pár kostiček uzeného

NADÍVANÁ DÝNĚ
Menší dýně (cca 1 kg), 15 dkg tofu, 15 dkg pokrájeného kuřecího masa, 15 dkg strouhaného sýra, 2 rajčata, růžička brokolice, po dvou lžících kukuřice, hrášku, nastrouhaného čerstvého zelí a předem namočených jáhel, 2 stroužky česneku, 2 lžíce soj. omáčky, lžíce oleje, lžička papriky, sůl

Dýni rozpůlíme tak, aby každá z půlek tvořila nádobu, kterou lze postavit. Vydlabeme semínka a měkké části, ingredience smícháme ve směs, kterou dýně plníme. Pečeme asi 45 min v nádobě potřené olejem, mírně podléváme. Zpočátku dusíme pod pokličkou, po změknutí obilniny necháme zapéct. Podáváme s rýží.

• Do nádivky lze vmíchat i jinou zeleninu, obměnit můžeme též obilninu, použít uvařené rýžové nudle
• Maso můžeme přidat taktéž jakékoliv, dobrá bude nadívaná dýně i bez masa

DÝŇOVÉ HRANOLKY
Dýně, olej, sůl.

Dýni i se slupkou pokrájíme na drobné hranolky a zvolna – dlouho a mírně smažíme na malém množství oleje, až do mírného zezlátnutí. Pozvolná příprava pokrmu opravdu prospívá, není třeba míchat často – nepřipaluje se.

Podáváme samotné v kteroukoliv denní dobu (k snídani, k obědu, k svačině, k návštěvě, večer k vínu i pivu, k televizi …..), jako přílohu k čemukoliv.

• Stejně se dají připravit i tenké plátky, avšak hranolkový tvar nám napomůže, potřebujeme-li větší množství a také předkládáme-li jídlo dětem. „Hranolky“ jsou totiž jídlo oblíbené často i v (z hlediska kvality stravování) „lepších“ rodinách. Stačí, aby jídlo na stole obdivované hranolky připomínalo a je shledáno jako hodno alespoň ochutnání. A sama chuť už pak většinou nezklame. Často naopak – například strávníci, kteří se těžko smiřují s předepsanou dietou. Svět je může zase na chvíli těšit, když zjistí, že to, že jídlo je buďto zdravé nebo dobré, neplatí vždy.

• Pochybujete-li, můžete pokrm samozřejmě zasypat nějakou kořenící směsí.



Další drobné dobré rady a nápady
• Hokkaido ocení nejvíce z celé rodiny vaše miminko - jako součást zeleninové kašičky. Vařenou dýni propasírujeme velmi snadno a kaše bude dostatečně sladká i bez přidání cukru.
• Plátky dýně lze přidat k masu, které pečeme (asi 20 min před dopečením), vhodná je zejména ke kuřeti či rybě.
• Přidejte dýni do svíčkové. Nemusíte škrábat tolik mrkve a konzument to nepozná! Jen se bude ptát, jak jste dosáhli té krásné syté barvy.
• Dýňová semínka si můžete po usušení při troše šikovnosti po večerech loupat. Jsou pak zaručeně čerstvá a chutnají výborně. Dají se také mírně opražit. Nedoporučuje se však užívat ve větším množství najednou.
• V některých zemích se různé druhy dýní běžně grilují, stejně jako maso.
• Nebojte se experimentu! Dýně se hodí do rizota, zeleninových směsí a polévek, bramboráku, bramborové kaše… Jistě vymyslíte spoustu dalších receptů.

Použitá literatura, zdroj dalších receptů:
• Zapálená kuchařka Lenka Požárová:
Dýně (v edici Což takhle dát si …)
http://www.zapalena-kucharka.cz/
• Iva Chourová: Makrobiotická kuchařka, Vyšehrad 2000
• Margit Slimáková, Josef Jonáš: Jonášův průvodce zdravou kuchyní, Eminent 1996

Read more...

Zapečená červená řepa

2. října 2010

Někteří z vás asi mají trochu problém co stále s tou červenou řepou v bedýnkách. Vězte, že její použití je šiřší než pouze do boršče a zaváření. Koho nepřesvědčily ani výzkumy o tom jak je řepa zdravá a má protirakovinové účinky (čtěte ZDE), pro toho zde uvádíme další dva recepty z červené řepy (jeden slaný a jeden sladký). A pokud se vám ani do tohoto nechce, tak si řepu zamrazte a nechte na horší časy :-)

Tento recept včetně fotografií nám poslala paní Dana a našla ho na stránkách http://www.cervena-repa.cz/. Děkujeme.

Recept
červená řepa, kysaná smetana, sůl, pepř, citronová šťáva, tvrdý sýr  na strouhání, olivový olej

Neoloupanou červenou řepu uvaříme v osolené vodě. Po vychladnutí ji oloupeme a nakrájíme na plátky. Polovinu plátků vyskládáme do vymazané zapékací mísy, posolíme je, posypeme pepřem a pokapeme citrónovou šťávou. Zalijeme půlkou kysané smetany a opakujeme ještě jednou celý postup. Druhou vrstvu smetany posypeme strouhaným sýrem. Dáme zapéct na 15 minut při 200 °C. Já jsem k řepě uvařila brambory.


Jídlo bylo dobré, jen bych příště zkusila na první vrstvu dát třeba plátky šunky, protože vrstva se sýrem byla chutnější než ta spodní.


Dobrou chuť!

Read more...

Jogurtový koláč s červenou řepou

Tenhle recept jsem kdysi dostala od jedné kamarádky a ráda se s vámi o něj podělím. Kdo nemá vůbec rád červenou řepu, tak toho asi nenadchne, ale v podstatě můžete místo řepy dát jakékoliv ovoce (jablka, meruňky, broskve, švestky, .......). Pokud si nejste jistí jaké to bude nebo je v rodině pouze jeden milovník řepy, můžete dát řepu jen na část koláče a na zbytek ovoce, které máte rádi.

Recept (na velký hluboký plech)
velký bílý jogurt 500g (kelímek), 1/2 kelímku cukru, 1 kelímek polohrubé mouky, 2 vejce, prášek do pečiva, 1 vanilkový puding, drobenka - směs polohrubé mouky, másla a cukru (nebo jak jste zvyklí)

Já jsem tento koláč udělala přibližně z poloviční dávky do malého hlubokého plechu 30x23 cm.

V míse smícháme bílý jogurt, cukr, vejce a ušleháme, přidáme vanilkový puding a mouku smíchanou s práškem do pečiva. Vše ještě ušleháme a rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech nebo na plech vyložený pečícím papírem. Těsto posypeme nahrubo nastrouhanou červenou řepou nebo můžeme dát jakékoliv ovoce. Řepu ještě lehce posypeme cukrem a koláč navrch posypeme drobenkou. Pečeme na 180 st.



Dobrou chuť!
Můj manžel prohlásil, že se to dá jíst :-)

Read more...

Krémová polévka z cukety

Tento recept včetně fotografie nám zaslala paní Dana. Děkujeme.

Recept
cuketa, cibule, 2-3 stroužky česneku, sůl, smetana, pažitka, máslo, zeleninový vývar, dětská krupička

Cibuli nakrájíme nadrobno, cuketu nastrouháme na hrubém struhadle, česnek prolisujeme. Cibuli osmahneme na másle, přidáme nastrouhanou cuketu, česnek a za stálého míchání lehce opečeme. Přilijeme vroucí zeleninový vývar, osolíme a vaříme asi 10 minut. Polévku rozmixujeme, zahustíme dětskou krupičkou a zjemníme trochou smetany (já jsem přidala pár vařených brambor, které mi zbyly od oběda z předchozího dne a nemusela jsem ani zahušťovat). Ozdobíme pažitkou (petrželkou) a podáváme s opečenou houskou (smaženými "hrášky").

Dobrou chuť!

Read more...

Zeleninová polévka

Tento recept včetně fotografie nám zaslala paní Dana: ".... protože v předposlední bedýnce byl jeden malý pórek a pár fazolek, rozhodla jsem se je zpracovat do polévky."

Recept
fazolky, pórek, mrkev, sůl, paprika, dětská krupička, tavený sýr, máslo, petrželka

Na másle orestujeme na kolečka nákrájený pórek, přidáme na kousky nakrájené fazolky a na hrubém struhadle nastrouhanou mrkev. Poprášíme trochou papriky. Zalijeme vodou, osolíme a vaříme do měkka. Zahustíme jemnou krupičkou (nebo jíškou) a zjemníme taveným sýrem. Na závěr posypeme petrželkou.

Dobrou chuť!
Za recept a foto děkujeme.

Read more...

5. bedýnka

1. října 2010

Včera jsme přivezli z farmy již 5. bedýnku. Musím říct, že mě velmi mile překvapilo, že bedýnka byla stále bohatá. Nově bylo v bedýnce červené zelí a domácí 100% jablečný mošt, který byl vyroben také včera. Některým z vás jsme také přivezli přiobjednaná jablka, med, králíka nebo kachnu.

V bedýnce tedy byla: oranžová a žlutá mrkev, červená řepa, brambory, pórek,


červené zelí, cibule, dýně Hokkaidó, jablka, 100% jablečný mošt,


a petrželka (zapomněla jsem při focení přidat) a na ozdobu opět květ Měsíčku lékařského (můžete použít do čaje).


Paní Hudská plánuje, že by příště ještě bedýnky byly. Takže další bedýnka se předpokládá opět za 14 dní a o jejím obsahu budeme nejspíš informovat.
Pokud jste obdrželi bedýnku v dřevěné lísce, prosíme, máte-li možnost, přineste prázdnou lísku při dalším odběru bedýnky. Děkujeme.

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP