Hodnocení sezóny 2015

12. ledna 2016

Sezóna našich bedýnek pro rok 2015 již dávno skončila a zbývá ještě její závěrečné hodnocení, které jsem odsouvala tak dlouho, až na něj zbyl čas a chuť až nyní :-)
Na druhou stranu to má zase jednu pozitivní stránku. Předvánoční starosti jsou za námi, máme více klidu a jiné myšlenky, a právě je čas nákupu semínek na novou sezónu, tak třeba zrovna tento příspěvek může někoho pozitivně ovlivnit, a rozhodne se letos také něco sám vypěstovat.

Nejprve se chci zmínit o počasí.
Jak jistě každý ví, rok 2015 byl extrémně suchý. Mnozí lidé toto sucho přirovnávali k suchu v roce 1937, a to mohla u nás pamatovat jen moje babička.
Sucho začalo již od konce dubna, a ještě na začátku listopadu to bylo s vodou špatné. Z toho je celkem snadné usuzovat, že s pěstováním zeleniny to bylo také špatné. Na mnohých místech byl v létě zakázán odběr povrchových vod a tak se někteří zemědělci a zahrádkáři mohli jen smutně dívat na vadnoucí zeleninu.
Na druhé straně jsme se mohli v mediích dočíst, jak se např. v Praze kropí silnice pitnou vodou. Kdo to trochu sledoval, mohl v diskusích vidět, jak se kvůli tomu někteří diskutující vzájemně slovně napadali. Nedostatek vody byla opravdu stresující záležitost. Proto, přejme si v budoucnu hlavně to, aby se nikdo po několik dalších generací nedožil toho, že bude muset o pitnou vodu bojovat.

Špatné to bylo loni i s některým ovocem. Hodně nasazených plodů suchem opadalo a zbylé plody převážně nezvládly dorůst do běžné velikosti.
Určitě jste z médií slyšeli o špatné úrodě cibule, brambor i podměrečných jablkách.

Ale teď přímo k našemu pěstování. Ono je to tedy spíše jen moje záležitost, ale manžel mi v případě potřeby pomáhá, a babička pomáhá s hlídáním dětí.
Starší syn Martin mi také občas pomáhá, ale moc ho to nebaví :-) ....ale ruku na srdce, já nebyla jako dítě jiná :-)
I přes nepřízeň počasí vše dopadlo celkem dobře, ale ke konci sezóny už jsem byla celkem unavená z toho, jak jsem se pořád snažila něco zachraňovat. Nejdříve před slimáky, pak před suchem a nakonec před předčasným mrazem....
Ke konci sezóny si vždycky přeji, aby to už skončilo a před sezónou zase, aby se dalo už pěstovat :-)

Takto vypadala naše zahrada: ....zejména po ránu.
Ale vypadala i takto:


Díky teplu se dařilo rajčatům a paprikám. Pro rajčata jsem kvůli dešti připravila provizorní zakrytí a zrovna v tomto roce to nebylo třeba :-)
Klasické papriky jsem pěstovala poprvé. Měla jsem z nich radost, bylo jich hodně, ale velmi pomalu se vybarvovaly. Některé druhy to ani nestihly. Vlastně jsem na tom pochopila, proč jsou v obchodě zelené papriky levnější :-)
Pár rostlin jsem měla i doma na balkóně, situovaným na jih. Bylo mi líto je vyhodit, když už jsem se o ně tak dlouho starala. A tak jsem měla možnost srovnání podmínek. Oranžové kapie byly zbarvené rychle, ale pro málo živin v květináči byly malé.
(vpravo malé, oranžovo-žluté kapie z balkónu v porovnání s paprikami ze zahrady)

Mezi moje neúspěchy patřily okurky, kadeřavá petržel a kopr.
Petrželku jsem zkrátka zapomněla vysít a pak už měla problémy se vzcházením a růstem.
Okurkám se možná nedařilo kvůli suchu...... a kopr, tak tomu asi něco chybělo nebo přebývalo. Kdyby měl někdo radu, tak ji uvítám.
Ani druhou sezónu se mi nedařilo pěstovat podzimní zeleninu, přestože byla vyseta včas, ale nyní to můžu s klidem svést na to sucho :-)
Mezi ovocné neúspěchy patřily švestky, ale to moc nešlo ovlivnit. Většina švestek opadala a další polovina ze zbylých byla nakousaná od vos.
Naproti tomu byla alespoň velká úroda vlašských ořechů.
Z našich pár jabloní se dařilo Rubínum. Nově vysazený stromek měl hned 2 krásná  jablka, tak doufám, že jsme ho moc nevyčerpali.


Ještě přidávám pár zeleninových úspěchů:Konečně jsem se naučila pěstovat novozélandský špenát čtyřboč.


U některých druhů zeleniny stále hledám tu nejvhodnější odrůdu pro naši oblast, konzumaci či příp. skladování.

Stále se učíme skladovat některé druhy zeleniny. V rámci chalupy přesouvám na vhodnější místo dýně, cibuli a zelí.


A tady ještě doplňuji fotografie, které na celém blogu nenajdete, vyjma jedné, a které pořídil náš Martin :-)Závěrem chci ještě dodatečně poděkovat našim několika málo odběratelům, se kterými jsme se i v další sezóně podělili o naše přebytky formou bedýnek, za jejich trpělivost a vytrvalost v odběrech :-)
....a věříme, že vás bedýnky stále baví a budete v bedýnkovaní pokračovat i v sezóně 2016 u nějakého dobrého farmáře. Jak jste již byli informováni, my s bedýnkám končíme, ale určitě nekončíme s pěstováním zeleniny. Budeme ji ve stejném duchu pěstovat i nadále.
Od loňského roku jsme totiž přišli o naturálie v podobě brambor za pronájem pozemků, a tak se budeme snažit pěstovat na uskladnění dostatek vlastních brambor a k tomu je potřeba upravit poměr pěstovaných druhů zeleniny. Navíc, střídání plodin na tak málem pozemku nese riziko vzniku nemocí, zejména u brukvovitých. Proto musíme omezit poměr pěstovaných druhů z této čeledi.
K tomu můžeme přičíst výhledově nejistý dostatek srážek, a fakt, že naše chalupa by měla být již konečně obyvatelná a budeme se tam zdržovat delší dobu a tedy mít čas nejen na práci, ale i na vaření....... rozhodnutí je tedy jasné.

Pokud máte zájem o odběr bedýnek v letošním roce, můžete se obrátit s dotazem na paní farmářku Annou Hudskou z Klokočí (kontakt zde v záložce O farmách).
V listopadu mi paní farmářka potvrdila, že chystá odběr bedýnek i na další rok. Pokud tedy bude počasí přát, můžete se těšit z jejích bedýnek s certifikátem BIO.

1 komentářů:

Merynkaw 14. ledna 2016 12:22  

No jejda, musím zamáčknout slzu! bééé
Je to zajímavý poznatek s těmi paprikami!
Jo a kopr moji rodiče pěstují v květinovém záhoně. Proč? To moc nevím, ale jestli chceš, můžu se optat:-). Ať se Ti a Tvé rodice dále dobře daří!

Okomentovat

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP