Květen a počasí

27. května 2015

.....po zasněženém začátku dubna tu máme hned konec května :-)

Počasí a zelenina
Tak nejprve jak se má naše zelenina. No zdá se, že je jí zima. Mám pocit, že to nějak neroste. Nevím, jak to vidí ostatní pěstitelé a zahrádkáři v okolí....
Ke konci dubna se teploty šplhaly přes 20 stupňů a teď celý květen to neskutečně kolísá mezi 12 a 20 st. a je sucho. Ano, můžeme být rádi, že nic nepomrzlo, alespoň tady u nás, ale délce vegetační doby ve vyšších polohách tohle počasí moc nepřidá.
Zatím jsme sklízeli pouze ředkvičky. Celkem pěkně roste hrách, ale např. kopr se zdá nafialovělý asi od zimy. Uvidíme co přinese červen....

Mladá třešeň
Loni, v pozdním jaru jsme koupili a zasadili třešeň. Krásně se ujala a letos měla dva květy. Minulý týden jsem se na ni šla podívat a měla jsem obrovskou radost, budeme mít jednu třešeň. ....tedy pokud dříve neskončí v nějakém zobáčku :-) A proč tolik radosti kvůli jedné kuličce? ....protože je to dobrá zpráva, naše třešeň má v okolí vhodného opylovače.


"Naši" slepýši
Při hrabání posekané trávy se nám naskytla zajímavá podívaná. Vypadalo to jako jeden extra velký a dlouhý slepýš, ale při podrobnějším zkoumání jsme zjistili, že jsou dva a jeden drží zuby toho druhého za hlavu.
Po prostudování informací se nám potvrdila domněnka, že šlo o dobu páření, tedy samce, který si držel samici .....aby mu náhodou neutekla :-))


Řeřišnice hořká
Nedávno přišla babička od potoka s malou zelenou rostlinkou a říkala, že si pamatuje, že ji se sestrou jako malé holky jedly, ať ochutnám. Měla výbornou pikantní chuť po křenu. Tak jsme pátraly o jakou rostlinu jde. Podle obrázků a popisu se jedná o řeřišnici hořkou. Ta se v minulosti hojně užívala jako léčivka nebo jako zdroj vitamínů do salátu a na chleba. Na rozdíl od jiných druhů řeřišnice, roste tento druh celkem hojně a není veden na seznamu ohrožených rostlin.
Kdo chodí na procházky a je pozorný, může tuto řeřišnici spatřit tady kousek od nás ve městě.


Tesařík rudý
A do sbírky jeden pěkný brouk, tesařík rudý. Není nijak zvláštní, ani chráněný, ale upoutá vás svojí nádhernou, rudou barvou. Je veden jako bezvýznamný škůdce. Žije v odumřelých nebo čerstvě pokácených kmenech dubu.


Výstava
Navštívila jsem místní výstavu Dům a zahrada a samozřejmě jsem neodešla s prázdnou. Koupila jsem si pomerančovou mátu, která nám zřejmě zašla a také vytrvalou bazalku a majoránku.
A doplnila jsem si sbírku kanadských borůvek o další dvě odrůdy. Dvě borůvky z předešlého roku se letos vzpamatovávají z Pavlova nájezdu s křoviňákem. (....já to nechápu. Chlapi jak dostanou do ruky křoviňák, tak jsou hluchý a slepý :-) A to není jen u nás, to slyším i odjinud).
Martin si tam chtěl koupit nějakou pěknou kytku, tak si vybral skalkový karafiát, zrovna pěkně kvetl, a mě se zalíbila jedna pěkná trvalka na hřbitově, tak jsem ji na výstavě koupila také. Jde o iberku vždyzelenou neboli štěničník.


A co jsme dělali dalšího?
Kromě práce na chalupě jsme si dopřáli i pár výletů. ....kombinace autobus, tramvaj a lanovka=dětský ideál :-)
Pak jsem celkem dlouhý čas věnovala výběru školní tašky. To byla opravdu fuška, se přiznám. Zamrzla jsem v době našich školních let a tak jsem se celkem divila, co se dnes nosí a vyrábí a po čem děti údajně touží... Až nastoupí batohy, bude to asi jednodušší.
A když kvetly pampelišky, vyráběli jsme pampeliškovou limonádu a průběžně sušíme bylinky.

0 komentářů:

Okomentovat

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP