Roketa (Eruca sativa)

30. června 2011

Tak jsem zkusila o roketě něco najít.

Roketa je exotická bylina, užívaná stejně jako pažitka - tuto rostlinu pěstovali již staří Římané, nyní se nejvíce pěstuje ve Francii, Itálii a Egyptě.
Roketa patří do čeledi brukvovitých, má drobné lístky. U nás se pěstuje jako doplňková pikantní listová zelenina. Už v antickém Římě byla oblíbenou salátovou a zeleninovou rostlinou. Lehce nakyslé a příjemně ostré lístky chutnají smíchané s jinými listovými saláty nebo se připravuje v oleji jako zeleninová příloha.
Přidává se do smetanových omáček k těstovinám a může se kombinovat s česnekem, piniovými oříšky, parmazánem a olejem. Vyrábí se z ní velmi ostrá hořčice. Roketu setou lze však vařit také jako špenát.

Více se můžete dočíst také ZDE.

Read more...

1. bedýnka

Tak tady máme první letošní bedýnku, v našem případě tedy nově tašku.
Bedýnka je zatím taková zelená a bylinková. Taška je hodně nadimenzovaná, tak se zdálo, že je v ní toho málo, ale když jsem obsah vyndala, musela jsem konstatovat, že to tak pouze vypadalo.

V bedýnce byla: mladá cibule s natí, mladý tuřín s natí, kopr, roketa, máta peprná, oregano, petrželka, rybíz a jen několik bedýnek mělo místo petrželky mladou cuketu. Tu dostali převážně náhradníci, protože my se cuket dočkáme příště. Roste to roste, snad nebude nyní dlouho ošklivé počasí, protože to by zelenině také nejspíš neprospělo.

Přiznám se, že roketu vidím poprvé, takže také se musím učit co s ní. Dočetla jsem se, že se užívá obdobně jako pažitka. Nať od cibule můžete pokrájet na kolečka a posypat s ní chléb s tvarohem, listy od tuřínu nasekat do zapečených brambor popř. do nějaké nádivky, z máty si udělat čaj nebo mochito a z kopru omáčku nebo dát do salátu. Oregano můžete dát na pizzu nebo do těstovin popř. k nějakému masu.

Kdo chce, může pro šetrnější chování k přírodě vrátit plastovou misku po rybízu.

Read more...

Zeleninová nať

29. června 2011

V bedýnce se očekává mladá zelenina s natí, takže připomínám rady a tipy od paní farmářky a přidávám jeden její recept.

"Vězte, že všechny natě ve Vaší bedýnce jsou nejen jedlé, ale též chutné a dieteticky hodnotné. A proto je jezte."

Čerstvé - do čerstvých salátů - každý snese jinou míru zastoupení výraznější chuti, avšak přidáním malého množství drobně pokrájených listů nepokazíte žádný salát. Dále můžete jemně posypat jakoukoliv přílohu. (Stejně tak se chytře zavádí do jídelníčku zelenina divoká - jarní čerstvé lístky pampelišky, bršlice, .....)
Pařené - stačí spařit krátce a podávat k čemukoliv
Vařené - do polévek i všech ostatních pokrmů stejně jako kadeřavou petrželku
Špenátované - prostě krátce povařte ve vlastní šťávě, nejlépe na česneku a s trochou tuku (přimlouvám se za kousek másla), stejně jako špenát nebo mangold
Zapékané - s bramborovými, těstovinovými, rýžovými pokrmy i s méně běžnými obilninami (pohankou, jáhlami, .....)
Sušené - zejména mrkvová nať poslouží jako zajímavé koření - staré brambory vařené ve vodě se stonky a květy kopru, chutnají jako nové

Read more...

Zapékané brambory nazeleno

Recept od paní farmářky.....

Recept
Brambory 1 kg (nejlépe i se slupkou), zeleninová nať (z červené řepy nebo tuřínu, kedlubny, kapusty, ...) - pořádný puget, utřený či pokrájený česnek - cca 5 stroužků, kousek másla - 2-5 dkg, sůl

Omyté brambory nakrájíme na kostičky (1-2 cm). Na nudličky pokrájíme nať i s řapíky. Nebojte se bramborám pořádně podestlat - dušením listy ztrácí na objemu. Vše smícháme v zapékací misce, poklademe plátky másla a pečeme pod pokličkou do měkka v troubě. Dle potřeby podléváme vodou tak, aby nakonec zbylo na dně trochu "omáčky" - ta je pak nejlepší. Na začátku a v závěru můžeme pokličku odrýt a dle libosti zapékat, dejte však pozor - zelenivo se snadno vysuší.

Takovýto základní jednoduchý pokrm je dobrý sám o sobě, můžeme však hned na začátku přidat:
- jakoukoliv vhodnou kombinaci zelenin (tuřín, mrkev, rajče, lilek, cibuli ...)
- tofu (nejlépe uzené) nebo tempeh
- syrové maso (kuřecí, mleté, vepř. kotlety ...)
- čerstvý zázvor nebo bazalku
- v závěru posypat sýrem či zalít vajíčkem
- podlévat můžeme též vývarem nebo smetanou

Nať od zeleniny doma co nejdříve oddělte (kromě cibulové). Listy se stále snaží žít na úkor podzemní části a svou velkou listovou plochou zbytečně odpařují vodu. Bez natě zůstanou řepy a mrkve déle čerstvé.

Read more...

Brambory zapečené s listovým špenátem

16. června 2011

Jako letošní první zelenina na farmě vyrostl listový špenát. Kvůli teplému počasí šel rychle do květu, ale i tak z jeho listů byla vynikající polévka a zelenina do ostatních jídel. Zbytek šel do mrazáku a čeká na první příkrmy pro miminko.

Recept
brambory, listový špenát, tvrdý sýr, smetana na vaření, vejce, sůl, máslo

Oloupané brambory nakrájíme na silnější kolečka a vyložíme jednu vrstvu do máslem vymazané formy nebo pekáčku a osolíme. Očištěný listový špenát, zbavený tuhých stonků pokrájíme na větší kusy a spaříme horkou vodou. Okapaný špenát poklademe na brambory a přidáme další vrstvu brambor a opět lehce osolíme. Navrch dáme vrstvu hrubě nastrouhaného sýru a vše zalijeme smetanou z rozkvedlanými vejci.
Formu přikryjeme víkem  nebo alobalem a dáme péct na 200 st.


A pokud nejste vegetariáni, můžete si k tomu dát zároveň upéct osolené kuře zasypané cibulí a pokladené máslem.

Dobrou chuť!

Read more...

Listový špenát

Na stránkách jsme vás informovali o možnosti špenátu z farmy. Pani farmářka původně myslela, že by nám udělala takové malé jarní bedýnky, kde by byl špenát, ředkvičky a kopr. Bohužel díky teplému počasí a suchu se zelenině nedařilo dle představ a z bedýnek sešlo. Špenát na jaře prý paní Hudská prodává běžně, ale my jsme se tam dříve nedostali a teplem šel rychle do květu. K poslednímu špenátu jsme dostali i pár ředkviček.

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP