Tyrolské knedlíky

29. dubna 2011

.......naše oblíbené knedlíky :-)  Někdo jim říká také špekové knedlíky. Manžel nějaký čas vařil v Tyrolsku, kde se tyto knedlíky dělají jako taková specialita. Tam se ovšem dávají buď do polévky (do vývaru) nebo se jedí s povařeným kysaným zelím do kterého se také dávají nakrájené kostičky uzeného masa (špeku).
Do knedlíků se zužitkuje starší pečivo - rohlíky, housky nebo veka nakrájená na kostičky (použijte nejlépe zbylé pečivo až ze 3. dne nebo sušené kostičky). 

Recept:
v tomto případě jsme dali:
240 g rohlíků ze 3. dne, 440 g sušených kostiček, 200-300 g uzeného masa (špek, anglická slanina), 5 vajec, 2 střední cibule, 3/4 l mléka, max. 1 lžička soli, pepř, 1 lžička podravky, petrželka nebo pažitka (v Tyrolsku se dává pažitka)

Do velké mísy nasypeme na kostičky nakrájené housky (rohlíky, veku, ...), přidáme vejce, sůl, pepř, podravku a najemno pokrájenou petrželku nebo pažitku. Na pánvi s troškou oleje opečeme na malé kostičky nakrájené uzené maso a nasypeme na housky doprostřed mísy. Na pánev přidáme opět trochu oleje a osmažíme na kostičky nakrájenou cibuli hodně do sklovata. Cibuli nasypeme do středu mísy na housky.


Do směsi nalejeme mléko - POZOR - množství mléka je závislé na tom, jak moc jste použili suché pečivo (čím je více pečivo suché, tím více musíte dát mléka a naopak). Směs důkladně ale lehce (nemačkat) promícháme rukama. Nesmí být příliš mokrá jako bývá klasické těsto na knedlíky ani příliš suchá. Pokud jste to přehnali s mlékem a máte směs mokrou, přidejte další pečivo. Po zamíchání počkejte cca 5 min. až si housky důkladně mléko natáhnou, abyste viděli správnou konzistenci.


Do misky vedle si dejte trochu studené vody. Namočte si ve vodě ruce a rukama tvarujte ze směsi koule, lehce, směs nemačkejte! (knedlíky by byly příliš tuhé). Mokré ruce pomohou k tvarovaní a pěknému uhlazení knedlíků.

Do hrnce dejte vařit vodu, voda by se měla z počátku při vkládání knedlíků vařit hodně, aby se knedlíky rychle zatáhly, pak ztlumíme vaříme mírně 20 min. Menší knedlíky stačí vařit 15 min.


Po uvaření na zkoušku jeden knedlík opatrně tahem rozkrojte. Nesmí být uvnitř mokrý, ale suchý. Po chvíli vychladnutí knedlíky ještě trochu ztuhnou.


TIPY:
Ke knedlíkům můžeme dát zelí nebo špenát, jakékoliv maso nebo i bez, nebo můžete podávat ke guláši.
Do knedlíků také nemusíte dávat uzené kdo nejí. Jsou dobré i bez.
Zbylé uvařené knedlíky dejte zamrazit (celé rozmrznou cca za 2 hod.) a použijte třeba v týdnu jako rychlovku k večeři jen se zelím nebo špenátem. Dají se dobře i rozkrojené opéci na pánvi místo ohřívání.
Knedlíky se dají udělat i z tmavého pečiva.
Voda v hrnci po vaření knedlíků se dá výborně použít na nějakou polévku. Jsou v ní vyvařené samé dobré věci :-)
Mě se na tomhle receptu líbí to, že se bezvadně zpracuje starší pečivo - nám ho občas zbude hodně.

Dobrou chuť!

0 komentářů:

Okomentovat

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP