Dodatečná rekapitulace naší loňské zahrádkové sezóny

22. března 2014

Více jak 5 měsíců jsem zde nenapsala nic a tak to musím honem napravit a dohnat :-)
Na zeleninu a bedýnky jsme nezanevřeli. Naopak, snažíme se, aby zelenina byla co nejblíže a nejrychleji u nás.
Loňská sezóna pro mě byla opět velká zkušenost. Vše se mi úplně nepodařilo vypěstovat dle představ, ale i tak jsem byla spokojená.

Tak jen menší zpožděná rekapitulace:
Mangold byl bez chyb, je to nenáročná listová zelenina. Navíc jsem konečně dokázala velmi ocenit sousedící mraveniště. Pilní mravenečci spolehlivě likvidovali všechny mšice na mangoldu i sousedícím rybízu.


Loňský rok se u nás hezky dařilo i kopru.

Pórek - ten se mi moc nedařil předpěstovat a tak měl v růstu dost zpoždění. V plánu je tedy už jen setí.
Růžičkovou kapustu jsem viděla růst úplně poprvé. Měla jsem ji zalomit o něco dříve, růžičky mohly být větší....ale i tak úspěch a mrzelo mě, že jsem ji musela zlikvidovat brzo. Něco nám ji okusovalo.


U celeru jsem předpokládala malý úspěch.....ale tak malý zase tedy ne :-))) Celer má totiž velmi dlouhou vegetační dobu a do země jsem ho dávala poměrně málo narostlý. Bulvy měly velikost většího vlašského ořechu :-) Trochu jsem to ještě nastudovala a doufám, že letos se už budou velikostí blížit alespoň malému jablku :-)
O česneku už jsem psala, to bylo podobné jako s celerem.

Překvapila mě jedna dýně. Byla jsem smutná, že z dýní nic nebude a nakonec jedna dorostla do necelých 3 kg. Ale po rozkrojení a poradě s paní farmářkou prý byla stejně asi nedozrálá nebo se nějak zkřížila. Neměla sytou barvu a vůbec nám nechutnala.
Vypěstovali jsme pár vlastních brambor (asi dvojnásobek co je na fotce), z posledních naklíčených ze sklepa, hozených jen tak na volné místo.


Brambory jinak dostáváme jako naturálie za pronajaté pozemky. Tuto zimu jsme za ně byli opravdu rádi, i když na nás zbyly už jen červené Rosary. Jeden pytel žlutých se nám podařilo vyhandlovat s kamarádem.
Na uskladnění bylo trochu mrkve a červené řepy.


Zkoušela jsem pár semínek žluté řepy, ale zpočátku mi na ni nezbylo moc místa, a pak jsem ji dala pozdě. Byla v polostínu a stihla narůst jen malinká. Ochutnala jsem ji jen syrovou a závěr zní, že syrová není moc dobrá. Píše se, že výhoda žluté řepy je, že nezabarví každé jídlo jako řepa červená.

 
Divokým rajčatům se celkem dařilo, ale semínka jsem dostala dost pozdě.
 
 
Kukuřice - měli jsme pár takových klasů. Na to, že jsme měli asi jen 4 normálně velké rostliny, tak je to asi úspěch. Kukuřice se prý musí pěstovat ve větším počtu a ve vzduchu musí být dostatečné množství pylu. To má údajně vliv na množství správně vyvinutých zrn.
 
 
Loni byla i pěkná úroda vlašských ořechů. Zato jablka žádná.
 
Kromě zeleniny se snažím rozšiřovat i množství bylinek, aby se během sezóny dalo nasušit dostatek na zimu. Spolu s místem pro další bylinky vzniklo i jahodiště pro měsíční jahody. Nějakou dobu byly chudinky jahody jen tak píchnuté na hromadě zeminy.

 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Něco málo ze života našich dětí.......
 
Martin si k narozeninám přál dort s housenkou. Tak tady jeden nezdravě obarvený dort s housenkou..... :-) .......poprvé a asi naposledy. Nechápu, jak to někoho může bavit vyrábět a taky jak někomu může chutnat ta potahovka. Strávila jsem s tím přes sedm hodin bez pečení. Takže příště už jen ovocný s agarem nebo kupovaný :-)
 
 
U Martina ve školce měli nedávno karneval. Byli jsme styloví :-)))
 
 
To je jen ukázka, že vůbec žijeme a ještě k tomu se nenudíme :-)

0 komentářů:

Okomentovat

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP