Špenátová roláda

29. března 2013

Tento recept mám od chalupové sousedky a výborně se hodil na zelený čtvrtek.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
špenátový protlak, 3 žloutky, 3 lžíce hrubé mouky, 1 lžíce změklého másla, sůl, ušlehaný sníh ze 3 bílků
Náplň: 250 g tvarohu (ideálně z alobalu), strouhaný sýr, trochu zakysané smetany, česnek, kapie (sterilovaná), sůl

Rozmrazený špenátový protlak smícháme se lžicí změklého másla, žloutky, a hrubou moukou. Osolíme a opatrně vmícháme sníh z bílků. Hmotu nalijeme na pečící papír a v mírně vyhřáté troubě (cca 150-170 st.) upečeme stejně jako piškot.
Na vychladlý plát natřeme náplň z tvarohu, sýru, smetany, prolisovaného česneku a nasekané kapie. Můžeme trochu osolit. Roládu stočíme a necháme ztuhnout v lednici.

Dobrou chuť!

Read more...

Jidáše

28. března 2013

....moje první :-)
Nikdy mi moc extra nechutnaly, ale řekla jsem si, že tradice je tradice a letos je zvládám. Nemám žádný vlastní recept a tak základ obyčejného receptu jsem převzala a upravila si ho ke své spokojenosti. Jidáše nám s máslem a medem moc chutnaly.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
500 g polohrubé mouky, necelé 3 dcl mléka, 100 g rostliného tuku, 80 g cukru moučka, 1 vejce, 25 g droždí, špetka soli, citrónová kůra, vanilka (vanilkový cukr), (vejce na potření)

Na potření hotových jidášů: med, rozpuštěné máslo, rum
nebo k namazání hotových jidášů: máslo, med

Těsto zpracujeme jako bežné kynuté těsto. Z vykynutého těsta tvarujeme dlouhé copánky a splétáme - jidáše jsou různé pletence a motance a mnohdy mají symbolizovat provaz, na kterém se Jidáš oběsil.
Spletené jidáše dáme na plech a necháme ještě kynout. Před pečením je můžeme (nemusíme) potřít rozšlehaným vejcem. Pečeme na cca 200 st. dozlatova.

var. 1 - Pokud jste jidáše před pečením nepotírali vejcem, tak ještě teplé je můžete potřít rozpuštěným máslem smíchaným s medem a rumem - krásně pak voní.
var. 2 - Před pečením můžete jidáše potřít rozšlehaným vejcem - po upečení jsou krásně lesklé.

Tip: Do těsta můžete přidat rozinky nebo na jidáše potřené vejcem nasypat plátky mandlí.

Dobrou chuť!

Read more...

Makovky

22. března 2013

Minulý týden jsem poprvé vyzkoušela makovky, stejně jako paní Martina. Makovky jsem však dělala podle tohoto receptu, kde jsem uvedené Pribiňáky nahradila trochou tvarohu, smetany a jogurtu, a otruby vynechala.
S výsledkem jsme byli celkem spokojeni, ale do kupovaných makovek mají daleko... Kritiky se ujaly děti. Po upečení se tvářily, že jim to nechutná, ale druhý den jim byly dobré :-)
Máte někdo jiný, lepší recept? Pokud ano, sem s ním :-)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
TADY

Dobrou chuť!

Read more...

Čtení č. 18 aneb mohlo by Vás zajímat

17. března 2013

Antikvariátní úlovek
Na podzim jsem navštívila jeden zdejší antikvariát. Už ani nevím co jsem to sháněla, ale zahlédla jsem tam tuhle malou knížku od Dagmar Lánské. Cena nebyla zrovna moc nízká, ale za ten obsah mi stálo si ji vzít. Je z roku 2000, určitě ji někdo budete znát nebo ji budete mít doma.
Jde o takovou malou kuchařku, zjednodušeně by se dala nazvat "Vaříme z plevelů" :-)
Trochu jsem se pídila, a ptala se starších generací, zda někdy něco takového k vaření používal.. .....zatím marně.
Kromě známých rostlin používaných do jídel jako je např. sedmikráska, kopřiva a pampeliška, zahrnuje kniha i měsíček a lichořeřišnici, objevující se v našich bedýnkách.
Dále pak třeba bršlici, bedrník, šťovík, žabinec, lebedu..... A pak také třeba lopuch, o kterém tuším, že ho asi nikdy nevyzkouším :-)



Docela zajímavá knížka....když se ty plevely člověk naučí v kuchyni používat, může se v případě nejvyšší nouze chodit i pást :-))

Semínka
Dorazily nám semínka z hromadné objednávky. Letos jsme místo krásných, lákavě vyhlížejících obalů semínek, zvolili tento ekologický a ekonomický přístup. Děkujeme za tu možnost!
Jsme zvědaví, co se nám letos podaří vypěstovat, a nakolik pouze nakrmíme slimáky :-)


.....a než jsem to tu dopsala, už nám tu i něco klíčí.

Stáčení javorové mízy a trochu jara :-)
Dorazily nám kohouty, tak jsme za hezkého počasí zkoušeli stáčet javorovou mízu. Nástupem chladných dní se však tok zastavil. .....takže pokračování až se oteplí.




Mléko z farmy
Od podzimu zde rozváží firma Mléko z farmy své mléčné produkty, o kterých jsem chtěla psát již minule.
Mléko a ostatní výrobky mají kvalitní, ale jediné co mi vadí je to, že hodně výrobků mají v plastových kyblíčcích, na kterých je opravdu hodně plastu. Na první pohled jsou kyblíčky hezké, roztomilé, ale pokud se stanete jejich stálými odběrateli, kolik takových kyblíčků upotřebíte doma?
Problém je ten, že tento odpad nelze v Liberci třídit, takže putuje do spalovny. Jak mi bylo sděleno, používání kyblíčků považuje tato firma z hlediska logistiky a ekologie za nejlepší řešení. ....já si to tedy nemyslím. Zvláštní je, že jinde jde bez problémů používat ve větší míře vratné sklo - viz Farma rodiny Němcovy.
A co si o tom myslíte Vy?

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP