Lokše

13. února 2013

Tento recept určitě všichni znáte, je to typické staročeské jídlo. Já jsem ho poprvé jako dítě ochutnala u známých mojich rodičů. Je to moje oblíbené jídlo, ale moc často ho neděláme. Je to trochu zdlouhavá a nečistá práce :-) Nejlépe se to dělá ve dvou. Jeden válí placky a druhý peče, ideálně na dvou pánvích. Původně se tyto placky pekly přímo na kamnech. Podávají se na slano nebo nasladko.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
830 g brambor vařených ve slupce a oloupaných, 300 g hladké mouky (popř. polohrubé) + mouka na válení, sůl, máslo (sádlo) + česnek

Ve slupce vařené, oloupané brambory nastrouháme najemno a zapracujeme do nich mouku. Těsto musí být vláčné. Z těsta oddělujeme kuličky, které vyválíme na tenké placky a ty opatrně přenášíme na suchou rozpálenou pánev. Pečeme z obou stran dokud se nám neobjeví tmavé puchýře. Průběžně čistíme pánev od mouky.
Ještě teplé placky potíráme máslem popř. sádlem smíchaným s utřeným česnekem nebo nasladko.

Dobrou chuť!

Read more...

Estonský kringel

Na tento recept mě přivedl blog paní Martiny, odběratelky našich bedýnek. Někde se na internetu píše, že chutná jako trdelník. Je opravdu moc dobrý, osobně ho však přirovnáváme spíše ke skořicové švýcarce. Každopádně jde o výborný a jednoduchý recept, s velmi efektním vzhledem. Náplň lze udělat např. i rozinková, maková, oříšková, čokoládová aj.

Marně jsem pátrala, kdo je původní autor tohoto receptu, proto jsem se rozhodla recept uvést i tady, abych vždy nemusela proklikávat dál.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Recept
300 g hladké mouky, 125 ml mléka, 30 g másla, 20 g čerstvého droždí, 1 žloutek, 1 zarovnaná lžíce cukru, špetka soli
Náplň: cca 50 g másla, 4-5 lžic cukru krupice, 3 lžičky skořice

Z uvedených surovin vypracujeme klasické kynuté těsto, které necháme dostatečně vykynout. Vykynuté těsto vyválíme na co nejtenčí čtvercový plát. Ten potřeme rozměklým máslem a rovnoměrně posypeme cukrem a skořicí.
Z delší strany celý plát stočíme a celý ho po délce rozkrojíme. Obě poloviny smotáme do copu řezem nahoru a stočíme do věnečku. Necháme na plechu ještě chvíli kynout a potom pečeme na 180 st. C. cca 25 minut do zezlátnutí.

Dobrou chuť!

Read more...

Čtení č. 17 aneb mohlo by Vás zajímat

5. února 2013

Z rodinných důvodů jsme měli delší pauzu v příspěvcích, a tak uvedu i to, co jsem měla v plánu koncem roku.

Úroda jablek v roce 2012
Podle paní farmářky byla v loňském roce velmi dobrá úroda jablek. A my to jen potvrzujeme. Na chalupě jsme z jednoho staršího stromu sklidili téměř 25 zelinářských beden jablek. Za posledních 6 let jsme takovou úrodu nezaznamenali. Ne všechna jablka byla krásná, tak jsme jich téměř polovinu poslali sousedovic králíkům :-)
Také naše 4 roky stará jablůňka, odr. Bohemia, měla poprvé jablka, a hned 10.
Doma byl schválen můj návrh, že napříště pořídíme lis a budeme si naše jablka moštovat.


Potravinová alergie
Kdysi mi paní doktorka na alergologii po vyšetření řekla, že teoreticky se dá alergie "vyléčit", pokud s alergenem nepřijdu po dobu cca 10-ti let do kontaktu.
A tak se stalo. Podařilo se mi zbavit se potravinové alergie. Od necelých 18-ti let jsem nemohla jíst žampiony. Několik roků mi trvalo než jsem dokázala předvídat a důsledně zjišťovat použité suroviny v jídlech ve stravovacích zařízeních. K dlouhodobé izolaci tohoto alergenu mi určitě pomohlo, že jsem doma na MD a vím, co dávám do jídla. Samozřejmě mám strach, že by se mi tato alergie mohla vrátit, ale jednou za čas si žampiony s chutí dám.

Niva Dolní Přím
Kdo máte rádi nivu, vězte, že nejlepší niva je z Dolního Přímu. Pokud nedáte dopustit na Madetu, zkuste někdy ochutnat tuto. Nedávno jsem zjistila, že nivu z Dolního Přímu mají v nabídce v rozvozovém autě "Čerstvá vajíčka a žampiony". Naposledy Pavel od nich přinesl jinou, takže je potřeba se ptát.

Kváskové knedlíky
Vyzkoušela jsem kváskové knedlíky podle receptu Kláry, z webu Co nového na kopci. Celkově se knedlíky povedly, i když jsem musela improvizovat. Nevím proč, ale těsto jsem měla stále dost řídké. Už se mi nechtěla přidávat další mouka, tak jsem si vzpoměla na hrnečkové knedlíky, které jsem mimochodem nikdy nedělala. ...už podle fotky je to zřejmé, moc jsem je naplnila :-)
Kváskové knedlíky nebyly špatné, ale už je asi dělat nebudeme. Na nás jsou dost kyselé. ....možná jsem měla dost kyselý kvásek. Nicméně, umím si představit, že kdyby byla nějaká nouze či potřeba, naučili bychom se je jíst také.


Kváskový chléb
Poprvé jsem se rozhodla, dát těsto do formy. Navíc jsem chleba zadělala z větší části pšeničnou moukou, konkrétně pšeničnou celozrnnou jemně mletou, pšeničnou chlebovou a obyčejnou hladkou. Žitné mouky bylo cca 35 %, zbytek pšeničná.
Od konce loňského roku se mi podařilo v pečení chleba zdokonalit se, a těsto nechávám kynout jen při pokojové teplotě a přes noc, což je úspora energie a pro mě značná úleva :-) A největší pochvalou je, že starší syn si vždy žádá, že chce maminčin chleba :-)


Tip na dětskou knihu
Pod stromečkem našly naše děti knihu Jak se žije na statku. Knížka je moc hezky a věrně ilustrovaná, a texty obsahují pár základních informací o zvířatech a životu na statku. Kniha byla koupena v obchodě Levné knihy.


Výroba dárku
Pod stromečkem našel starší syn Martin ještě tuto tašku. Podle něj je moc velká, a tak maminka čeká, až do ní doroste :-) ....popř. musí vyrobit ještě jednu menší.
Výroba je velmi jednoduchá, stačí kousek látky, v papírnictví pár barev filcu a nějaké ty nítě....a také šicí stroj s programem entl, a čas :-)

Read more...

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP